Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēteris Greste

Ēģiptes augstāka tiesa paziņo pārtiesāšanu

Laikraksts Latvietis Nr. 342, 2015. g. 8. janv.
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

MEAA (Media and Entertainment Arts Alliance – Mediju un izklaides mākslas alianses) birojs Redfernā, Sidnejā. Ar MEAA atļauju viens mākslinieks izveidoja šo sienas plakātu, 2014. gada decembrī. FOTO Ojārs Greste.

Juris un Lois Greste preses konferencē MEAA biroja Sidnejā, 2014. gada maijā. FOTO Ojārs Greste.

2014. gada februārī pasaules prese gaida pie Toras cietuma, lai apmeklētu Pētera tiesas prāvu. FOTO Andrejs Greste.

2015. gada 1. janvārī Ēģiptes Kasācijas tiesa paziņoja pārtiesāšanu Pēterim Grestem un viņa diviem Al Džaziras kolēģiem Mohamedam Fahmijam (Mohamed Fahmy) un Baheram Mohamedam (Baher Mohamed), kurus pērnā gada jūnijā nosodīja uz septiņiem gadiem par „netaisnīgu ziņojumu izplatīšanu“, kas „apdraud Ēģiptes valsts drošību“ un par sadarbību ar aizliegto Musulmaņu brālību.

Žurnālistu advokāti teica, ka Kasācijas tiesas lēmums, kas notika mazāk nekā vienu stundu laikā, rāda uz to, ka Kasācijas tiesa atzīst nozīmīgas problēmas ar pirmo prāvu. Šo prāvu, kas brīžiem bija kā farss, – plaši kritizēja cilvēku tiesību grupas, jurisprudences eksperti, kā arī rietumu pasaules valstu vadoņi. Kasācijas tiesa aizliedza atbrīvot žurnālistus pret drošības naudu, un viņiem pašlaik ir jāpaliek cietumā.(1)

Pētera Grestes vecāki – Juris un Lois Grestes pašlaik ir Kairā un intervijā ar ABC radio teica, ka viņi tagad pieprasīs, lai Ēģiptes prezidents El Sisijs Pēteri deportē uz Austrāliju.(2)

2014. gadā pēc soda pasludināšanas El Sisijs izteica nožēlojumu, ka žurnālistus tiesāja. Ja viņš būtu bijis prezidents tad, kad tos arestēja 2013. gada 29. decembrī, viņš būtu žurnālistus deportējis. 2014. gada novembrī El Sisijs pasludināja dekrētu, kas dod viņam šādu iespēju.

Pētera Grestes ģimene teica, ka deportācijas iespējas ir stiprinātas ar to, ka Kasācijas pārtiesāšanas lēmumus nozīmē, ka Pētera status ir mainījies no nosodītā uz apsūdzēto.

Juris Greste teica: „Mēs esam gatavi darīt visu iespējamo, lai nebūtu jāizcieš otru tiesas prāvu, jo lai gan respektēti starptautiskie juristi un pasaules līderi atzīst, ka pirmā prāva bija ļoti netaisnīga, nav nekādas garantijas, ka pārtiesāšana būs citādāka. [...] No sākuma mums bija šoks par Kasācijas tiesas lēmumu, jo cerējām, ka šī lieta izbeigtos šodien. Bet visumā lēmums bija pozitīvs. Mēs satiksim Pēteri svētdien, 4. janvārī, un līdz tam laikam viņš noteikt būs dzirdējis par šo tiesas lēmumu, jo ziņas tomēr iefiltrējas cietumā. Zinu, ka Pēteris būs vīlies par šo lēmumu, bet zinu arī, ka viņš sapratīs pozitīvos aspektus un nebūs noskumis. Pēteris ir ļoti labi turējies līdz šim, un mēs esam pārliecināti, ka vienalga, cik tālu mums vēl ir jāskrien, mēs visi sasniegsim galapunktu. Mēs esam iemācījušies no Pētera rīkoties dienu pa dienai un skatīties uz pozitīviem aspektiem katru dienu.“

Austrālijas Ārlietu ministre Džūlija Bišopa (Julie Bišop) teica radio intervijā, ka Kasācijas tiesas lēmums ir atvēris jaunas iespējas Pēterim: „Likumi Ēģiptē ir mainījušies kopš Pēteris tika arestēts pirms 12 mēnešiem, un tagad ir iespēja apsūdzēto izmaiņai.“ Bet viņa teica, ka likums vēl ir jauns, un nav skaidrs, kā tas darbosies.(3)

Daudzi uzskata, ka Grestes un viņa kolēģu apcietināšana bija politiski motivēts sods Katāras valstij, kas finansē Al Džaziru un atbalstīja Musulmaņu brālību. Bet pēdējos mēnešos Al Džazira ir slēgusi savu arābu valodas Ēģiptes kanālu, un attiecības starp Ēģipti un Katāru sāk atkust. Šie notikumi tiek uzskatīti kā pozitīvi Grestem un kolēģiem.(1)

Starptautiski pazīstamais cilvēku tiesību jurists Džefrijs Robertsons (Geoffrey Robertson) teica, ka Ēģiptes tiesas lēmums pārtiesāt Al Džazira žurnālistus vajadzētu rietumu valdībām vairāk ietekmēt Ēģipti ar politisku spiedienu. „Ir interesanti, ka Ēģiptes prokurors pats pieprasīja atcelt iepriekšējo sodu un pasludināt pārtiesāšanu, jo viņi saprata, ka viņi nespēj attaisnot to sodu,“ teica Robertsons. „Man ir bažas, ka pārtiesāšanā varētu likt priekšā viltotus pierādījumus“. Robertsons atzina, ka Ēģipte ir valsts, kas lepojas par savām saitēm ar rietumiem un ka vēlas šīs saites uzturēt. Tāpēc rietumu valdībām ir jāizmanto šī izdevība pateikt Ēģiptei, ka šī rīcība (ar Al Džazira žurnālistiem) ir nepieņemama.(4)

Lai izplatītu informāciju par Pētera stāvokli un tiesas pārsūdzēšanas procesu, Grestes ģimene ir izveidojusi tīmekļa vietni freepetergreste.org.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://www.smh.com.au/world/egypt-court-orders-retrial-for-peter-greste-and-aljazeera-colleagues-20150101-12gmif.html

(2) http://mobile.abc.net.au/news/2015-01-02/peter-grestes-parents-pin-freedom-hopes-on-deportation/5996612

(3) http://mobile.abc.net.au/news/2015-01-02/bishop-greste-re-trial-is-good-news/5996962

(4) http://mobile.abc.net.au/news/2015-01-02/west-should-increase-pressure-on-egypt-over-greste-case/5996958



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com