Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pētera Grestes lieta

Jaunākās ziņas

Laikraksts Latvietis Nr. 336, 2014. g. 26. nov.
Juris Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pēteris Greste.

Galvenais ko gribu atgādināt un uzsvērt ir, ka Pēteris ir saņēmis septiņu gadu cietumsodu par savu žurnālista uzdevuma labu pildīšanu. Viņš nav nodarījis nekādu noziegumu. Viņš bija Ēģiptē nepilnas trīs nedēļas. Viņš nerunā arābu valodu un nekad iepriekš Ēģiptē nebija bijis. Viņš savus darba kolēģus satika pirmo reizi, kad ieradās Kairā.

Viņš izcieta grūtu un garu prāvu, bet tā nebija tiesa. Tas bija tikai kļūdu pilns process. Liecinieki paši sevi apstrīdēja. Nebija nekādi ticami pierādījumi pret viņu, kurus neitrāli novērotāji varētu pieņemt. Pēteris ir nevainīgs. Pat prezidents pats ir atzinis, ka viņu arestēt bija kļūda.

Pētera nevainību ir atzinuši ārzemju prezidenti un valdības galvas. Lielos skaitos starptautiskie juristi ir sodu noraidījuši. Pēteri ir jāatbrīvo bez kavēšanās. Viņš ir apstākļu upuris.

Vēlamies izteikt lielu pateicību. Pateicamies par Latvijas un latviešu lielo interesi un atbalstu Pētera un mūsu ģimenes grūtā stāvoklī. Lai gan Pēteris ir dzimis ārpus Latvijas, jūs viņu esat pieņēmuši kā savu dēlu. Tas ne tikai stiprina saites viņam ar tēva zemi, bet ar visiem saviem Latvijas senčiem. Šīs saites sāka briest pāris gadus atpakaļ, kad viņš ar saviem abiem vecākiem ciemojās Rīgā. Tās pēkšņi kļuva dzīvas un nozīmīgas ar augstu vērtību.

Pateicamies Latvijas valdībai par neatlaidīgo Pētera aizstāvēšanu pasaules sabiedrībā. It sevišķi lielā parādā esam Latvijas sūtniecībai Kairā, kas ir varonīgi cīnījusies Pētera labā, un mums personīgi ir bijusi milzīgs atbalsts. Jūsu darbs un neatlaidība ir priekšzīmīga.

Kāda ir patreizējā situācija Pētera lietai?

Pēteris ir saņēmis septiņu gadu cietumu par:

  • Valsts drošības un stabilitātes apdraudēšanu;
  • Viltotiem un nepareiziem ziņojumiem par stāvokli Ēģiptē gadu atpakaļ;
  • Atbalstīšanu un sadarbošanos ar Musulmaņu brālības locekļiem.

Apelācijas lūgums ir iesniegts. Pirmās Kasācijas tiesas sēde būs 1. janvārī. Tas ir pirmais solis pārsūdzēšanas procesā. Teorētiski ir iespējams viens no trijiem ceļiem:

  • Pirmās tiesas lēmumu pilnīgi noraidīt un Pēteri nekavējoties atbrīvot;
  • Pirmās tiesas lēmumu atdzīt un apstiprināt;
  • Nodot lietu pārtiesāšanai.

Vienalga kā, ir iespējams, ka viss juridiskais process var vilkties gadus.

Lai gan Kasācijas sēde tikai nepilnas septiņas nedēļas prom, liekas, ka Ēģiptes valdība meklē ceturto variantu. Dažas dienas atpakaļ, pēc prezidenta dekrēta ir izdots likums, kas ar prokurora atbalstu, rada iespēju ārzemju pavalstniecības notiesātos izsūtīt uz savām pavalstniecības zemēm sodu izciest. Lai gan šis ceļš, pirmkārt, varētu izskatīties kā kompromisa iespēja, ir vēl daudz neskaidrību un nenoteiktību, lai ģimene par to būtu sajūsmināta un cerīga. Katrā gadījumā, arī šis process var būt sarežģīts un ilgstošs.

Es un mana kundze gatavojamies atkal novembra beigās doties uz Kairu Pēteri atbalstīt un lietu tālāk virzīt. Gaidām un gatavojamies uz Kasācijas sēdi jaunā gada pirmā dienā, kas būs gadu un trīs dienas pēc Pētera arestēšanas.

Kāds ir Pētera personīgais stāvoklis.

Neaizmirsīsim, ka Pēteris sēž visdrošākā un lielākā Ēģiptes cietumā – trešās pasaules zemē. Viņa stāvoklis nav viegls. Lai gan sūtniecību pārstāvji var viņu apmeklēt katru nedēļu, ģimenes locekļiem atļauts apciemot tikai katru 15. dienu. Kamēr Kairā atrodas kāds piederīgais, telefona sarunas ar vecākiem neatļauj. Vingrinājumiem ārā ir tikai ierobežota iespēja trīs reizes nedēļā. Tikai viena vēstule katrā virzienā ir atļauta vizītes dienās.

Bet Pēteris ir stiprs un izturīgs psiholoģiski un garīgi. Ir redzams viņa vecvecāku mantojums. Kas viņu visvairāk uztur un atbalsta ir apziņa, ka viņa cīņa ir par augstākiem principiem un idejām. It sevišķi viņu spēcina zināšana, ka viņam ir tūkstošiem labvēļu visapkārt pasaulei.

Savu bezspēcīgo laiku un ierobežotos apstākļus Pēteris mēģina izmantot radoši un produktīvi. Viņš papildina savu dietu ar primitīvu ēdienu gatavošanu no ciemiņu ienestiem produktiem ne tikai sev, bet pārējiem pieciem kameras brāļiem. Viņš lasa, meditē un māca saviem biedriem angliski, kā arī pats mācas arābu valodu. Ar vienas Austrālijas universitātes lielu pretimnākšanu, viņš studē starptautiskās attiecības korespondences veidā. Visa lasāmā viela ir jānokopē un jānosūta pa pastu. To cietuma vadītājs pēc garām pārrunām un spriešanas ir atļāvis. Pēdējais sūtījums bija 12 kg. Bet, saprotams, vispirms tas bija sargiem jāpārbauda. Uzdevumus un mājas darbu viņš raksta ar zīmuli uz papīra.

Kā palīdzēt Pēterim?

  1. Pieprasiet, lai jūsu valstsvīri un sievas neatlaidīgi piemin viņa lietu pie katras iespējas Ēģiptes valdībai – tieši vai caur starpniekiem.
  2. Rakstiet vēstules Ēģiptes sūtnim Latvijā un pieprasiet Pētera brīvību.
  3. Pieprasiet zināt, kas notiek Jūsu zemē un pasaulē. Bez žurnālistiem tas nebūs iespējams. Lai Pētera cīņa nebūtu par velti.
  4. Rakstiet vēstuli Pēterim uz FreePeterGreste@gmail.com
  5. Apciemojiet portālu FreePeterGreste.org.au

Neaizmirsīsim, ka neviena tauta nav tiešām brīva bez brīviem un neapdraudētiem žurnālistiem. Aizstāvēt un cīnīties par Pētera brīvību ir aizstāvēt cilvēku tiesības un vārda brīvību.

Juris Greste, Pētera tēvs, 19.11.14
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com