Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Stūra māja 2015?

Laikraksts Latvietis Nr. 328, 2014. g. 25. sept.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Stūra māja. FOTO Gunārs Nāgels.

Sveicināti, lasītāji!

Stūra māja ilgu laiku ir bijusi šausmu un baiļu objekts, kam labāk apiet ar līkumu. Cik tas ir mainījies šogad, kad beidzot ir iespējas ierindas cilvēkam to apciemot, nebaidoties, vai atkal tiks ārā? Pašai ēkai ir nepārprotama aura, ko vairāki gadi, stāvot tukšai un bez apkures, ir tikai pastiprinājuši.

Iespēja iepazīties ar Stūra māju tika radīta kā daļa no Rīga 2014 – Rīgas gads kā Eiropas kultūras galvaspilsētai. Bet reizē ar apkures sezonas atklāšanu, tiks atkal aizvērta Stūra māja. Pēdējās ekskursijas notiks 19. oktobrī.

Bet šis gads ir pierādījis, ka ir liela interese par mūsu vēsturē šo tik zīmīgo ēku, un nelietībām, kas tur tika veiktas. Tāpēc ir svarīgi neaizvērt Stūra mājas vārtus uz nezināmu laiku, bet jārada iespēja tos turēt vaļā un turpināt jau iesākto demistifikācijas procesu. Kamēr kādam vēl ir bailes apciemot šo ēku, tikmēr neesam pilnībā tikuši galā ar savu pagātni.

Šajās dienās Ministru kabinets spriedīs par līdzekļu piešķiršanu, lai Valsts nekustamie īpašumi varētu Stūra māju sagatavot ziemas sezonai un lai Latvijas Okupācijas muzejs pilnībā pārņemtu administratīvo vadību par tās sagatavoto bezmaksas izstādi un par tās izstrādāto ekskursiju. Apskatei ziemas sezonā paliktu tikai pirmais stāvs un pagrabi. Bet ir jau plānoti daži jauninājumi ekskursijai, jo pētniecības darbs visu laiku kaut ko atklāj.

Par ēkas senāko vēsturi laikam daudzi zinās, ka to cēla 1911.-1912. gadā, un tās arhitekts bija Aleksandrs Vanags, kuru boļševiki nošāva 1919. gadā. Sākotnēji tas tika saukts Tetera nams, un ilgu laiku ēkas adrese bija Brīvības iela 37/39 (patreizējā adrese ir Brīvības iela 61). Iekšlietu ministrija nopirka namu 1920. gadā un izdarīja lielākus mājas remontus, lai piemērotu telpas ministrijas vajadzībām, aizņemot 172 istabas, bet atvēlot pārējās 29 istabas Valsts statistiskai pārvaldei.

Daudz mazāk zinās par Stūra mājas lomu 1918. gada 18. novembra neatkarības proklamēšanā. Tieši šai dienā Ministru prezidents Kārlis Ulmanis sastādīja pārņemšanas komisiju un ievietoja to tieši šai ēkā. „Komisija saņēma no toreizējā Vācijas valsts priekšstāvja Vinniga dažādas mantas, kā galdus, krēslus un rakstāmmašīnas. Pārņēma arī vācu pārtikas valdes darbvedību līdz ar kādiem 50 000 rubļ. naudas, kura pārgāja mūsu pārtikas valdes rīcībā. Tālāk komisija saņēma no vācu valdības kases uz Vinniga kga orderiem vienu miljonu rubļu, kurus viņa iemaksāja toreizējā Latvijas valsts kasē.“ (Policijas Vēstnesis No. 58, 1923. g. 20. nov.).

Stūra māja – Tetera nams ir jātur vaļā izstādei un ekskursijām. Vēstures pētījumi jāturpina. Un jāmeklē ilgtermiņa risinājums nama izmantošanai.

GN
2014. g. 25. sept.



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com