Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēteris Greste

Emocionālā tikšanās ar vecākiem

Laikraksts Latvietis Nr. 317, 2014. g. 11. jūlijā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Lois un Juris Greste preses konferencē. FOTO no Grestes ģimenes arhīva.

Peteris (laba pusē) ar brāļiem Miķeli un Andreju. Pētera T-kreklā redzami pazīstamākie pasaules reliģiju simboli, kas kopā izburto vārdu „coexist“ („sadzīvot“). FOTO no Grestes ģimenes arhīva.

Pētera Grestes vecāki – Juris un Lois Grestes 2014. gada 2. jūlijā Kairas cietumā satika savu apcietināto dēlu Pēteri pirmo reizi pēc tiesas soda sprieduma.

23. jūnija tiesas sēdē tiesnesis piesprieda 7 gadus cietumsodu Austrālijas latviešu žurnālistam Pēterim Grestem un viņa diviem Al Džazira kolēģiem Mohamedam Fahmijam (Mohamed Fahmy) un Baheram Mohamedam (Baher Mohamed). Baheram piesprieda vēl 3 gadus pa virsu par to, ka viņš bija paturējis kā suvenīru izlietotu lodi, ko bija atradis. Žurnālistus nosodīja par „netaisnīgu ziņojumu izplatīšanu“, kas „apdraud Ēģiptes valsts drošību“ un par sadarbību ar Musulmaņu brālību.

Juris Greste teica, ka tikšanās Pēteri cietumā bija ārkārtīgi satraucošs pārdzīvojums viņam un Pētera mātei Lois, un ka tā bija viena no grūtākajām dienām viņu mūžā.(1)

Lois teica, ka kopš tiesas sprieduma Pēteris tika pārvietots uz cietuma citu daļu, kur viņš ir kopā vienā telpā ar apmēram deviņiem citiem ieslodzītajiem. Apstākļi ir tikai nedaudz labāki nekā 3x4 m kamera, kurā Pēteris ar saviem kolēģiem ir bijuši ieslodzīti pēdējos 6 mēnešus.

Juris un Lois Greste izvērtēs visas tiesiskās un diplomātiskās iespējas, lai veicinātu Pētera atbrīvošanu. Ir paredzēta pārsūdzēšanas prāva. Austrālijas, Latvijas un Amerikas valdības izteica sašutumu par tiesas lēmumu un mudināja, lai Ēģiptes jaunievēlētais prezidents Abdels Fata al Sisijs (Abdel Fattah al Sisi) atbrīvo žurnālistus. Bet Al Sisijs paziņoja, ka viņš neiejauksies tiesas spriedumā. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs savā vēstulē Ēģiptes ārlietu ministram Same Hasanam Šukrijam (Sameh Hassan Shoukry) izteica cerību, ka pārsūdzēšanas prāvā pamatīgi izpētīs pierādījumus un visus šīs lietas apstākļus.

Visi rietumu žurnālisti un diplomāti, kas novēroja prāva pret Pēteri Gresti un viņa kolēģiem, piekrīt, ka no objektīva viedokļa prokurora pierādījumi nespēja pierādīt apsūdzību pret trim žurnālistiem. Tomēr, pilnā tiesas telpā, pasaules ziņu aģentūru un piecu valstu vēstniekiem klātesot (Austrālijas, Latvijas, Lielbritānijas, Kanādas, Nīderlandes), Ēģipte pasludināja bargu sodu. Prāvu var saprast kā brīdinājumu visiem žurnālistiem un citiem, ka Ēģiptes valdībai ir absolūta vara rīkoties, kā tā vēlas, neskatoties uz to, ko domā rietuma valstis.(2)

Potenciāli pozitīvs notikums ir tas, ka bijušais Anglijas premjerministrs Tonijs Blērs (Tony Blair) darbosies kā Ēģiptes prezidenta padomdevējs sakarā ar Ēģiptes attiecībām ar rietumu valstīm. Pētera brālis Andrejs intervijā lūdza, lai Tonijs Blērs izmanto savas attiecības ar prezidentu al Sisiju un veicina Pētera un viņa kolēģu atbrīvošanu.(3)

Vai Blērs un citi rietumu diplomāti spēs ietekmēt al Sisiju? Pašlaik liekas, ka Ēģiptei ir svarīgāk izpatikt Saūda Arābijai nekā rietuma valstīm, jo Saūda Arābija atbalsta Ēģipti finansiāli (daudz vairāk nekā ASV) un ir arī stingri noskaņota pret Musulmaņu brālību. Bet tomēr jācer, ka Ēģiptes valdība nepaliks vienaldzīga par savu seju rietumu valstu acīs, jo Ēģiptes ekonomijai ir nepieciešami ārzemju tūristi. Latvijā žurnālisti pat iesaka boikotēt ceļojumus uz Ēģiptes kūrortiem.

Jaunā pagriezienā 7. jūlijā ABC radio ziņoja, ka prezidents al Sisijs ir izteicis nožēlu, ka žurnālistus tiesāja – labāk būtu bijis viņus deportēt. Šī valoda liekas maigāka nekā viņa pirmā reakcija dienā pēc soda piespriešanas. Cerēsim, ka šai jaunai stājai būs konkrēti labvēlīgi rezultāti.

Lai izplatītu informāciju par Pētera stāvokli un tiesas pārsūdzēšanas procesu, Grestes ģimene ir izveidojuši tīmekļa vietni freepetergreste.org. Pārsūdzēšanu veiks ģimene pati bez Al Džaziras starpniecības. Šis process prasīs daudz līdzekļu, un caur tīmekļa vietni publikai ir iespēja ziedot naudu.

Grestes ģimene lūdz publikai uzturēt protestu pret šo netaisnīgo tiesas spriedumu dzīvu presē un citos medijos un prasīt savu valdību pārstāvjiem aktīvi darboties Pētera labā.

Un neskatoties uz Pētera pašreizējo stāvokli, lūdzam jums iedomāties, ka Pēteris ir atkal brīvs un savas ģimenes lokā. Kā tas notiks, lai augstāki spēki izrīko.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://www.abc.net.au/pm/content/2014/s4038758.htm

(2) http://www.merip.org/egypts-government-baltaga

(3) http://www.dailymail.co.uk/news/article-2681854/Family-beg-former-PM-Tony-Blair-help-free-BBC-reporter-held-Egyptian-prison.html

* * *

Dienvidaustrālijas parlamenta abās palātās nosodīja Pētera Grestes notiesāšanu:

http://hansardpublic.parliament.sa.gov.au/Pages/DateDisplay.aspx#/DateDisplay/HANSARD-11-16912/HANSARD-11-16903

http://hansardpublic.parliament.sa.gov.au/Pages/DateDisplay.aspx#/DateDisplay/HANSARD-10-13933/HANSARD-10-13928



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com