Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Melburnas Latviešu ciema izbraukums uz Vontagi

Gala mērķis – jūras ūdens atsāļošanas uzņēmums

Laikraksts Latvietis Nr. 311, 2014. g. 30. maijā
Jēkabs Ziedars -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sīks lietiņš smidzināja 22. aprīļa rītā, kad turpat četrdesmit ceļotāju rinda steidzās iekāpt autobusā. Kāda dāma tik ļoti steidzināja savu vīru, ka aiz viņas stāvošais kungs neizturēja un teica: „Kundze! Vai Jūs nevarētu izbeigt viņu tik ļoti komandēt!“

Brauciena laikā autobusa šoferis stāstīja kādas aborigēnu dzimtas apdzīvojušas apkārtni, ka itālis Katani esot nosusinājis Kūvīrapas – Turadinas purvu un ka burinieku laikos ceļš no Eiropas uz Sidneju esot vedis ap Tasmānijas dienvidu galu, jo toreiz domājuši, ka Tasmānija ir daļa no Austrālijas. Tad divi pārgalvnieki, Bass un Flinderss, laivā atairējušies no Sidnejas gar krastu un atklājuši, ka starp Tasmāniju un pārējo Austrāliju pastāv Basa jūras šaurums, un viņi ir Vesternporta līcī iebraukuši Basa upē atjaunot savus ūdens krājumus. Ko šoferis nezināja, bija tas, ka latviešu zušotāji mēdza novietot savus auto Basa krogus priekšā un pēc naktsšņoru ievietošanas Basa upē baudīja krodzinieka viesmīlību. Kad zušotāju maisi un paši bija pilni, viņi brauca mājās. Tie tik bija laiki!

Pēc kafijas un citādas pauzes Kūvīrapas parkā, autobuss steidzās, lai laikā nonāktu izbraukuma gala mērķī: Vontagi jūras ūdens atsāļošanas uzņēmumā. (Wonthaggi Desalination Plant. www.aquasure.com.au)

Atsāļošanas process

Jūras ūdeni iesūc četru metru diametra pazemes tunelī ap 1,5 kilometrus no krasta, kur jūra ir 20 metrus dziļa. 10 metrus zem ūdens līmeņa atrodas ūdens iesūkšanas struktūra, kas aizkavē lielāku jūras dzīvnieku iekļūšanu tunelī. Ūdens tiek iesūkts ļoti lēnām, un mazākās zivis viegli izpeld atpakaļ jūrā, jo, kā latviešu paruna saka – visas dzīvas zivis peld pret straumi!

Iesūkto jūras ūdeni pumpē caur pirmsprocesa filtriem, kur tiek attīrīti visi netīrumi. Filtri tiek regulāri mazgāti ar pret straumi pumpētu burbuļūdeni. Šīs samazgas iet caur procesu, kur no tām atdala solīdās matērijas daļiņas, bet ūdeni atgriež jūrā.

Izfiltrētais jūras ūdens nokļūst atgriezeniskās osmozes ēkā. (Gide teica, ka šīs ēkas jumts esot lielāks nekā Melburnas kriketa laukums!) Tur tas plūst caur divām atgriezeniskās osmozes fāzēm, kur tas ar lielu spiedienu tiek spiests caur ultra plānu membrānu. Mazākās ūdens molekulas membrānai izspiežas cauri un veido atsālīto ūdeni. Lielākās sālītā jūras ūdens molekulas paliek un veido jūras ūdens koncentrātu. Atsālītais ūdens tad iet caur ķīmisko procesu, kur tas tiek minerālizēts, atbilstoši Austrālijas dzeramā ūdens standartam un Viktorijas valdības veselības prasībām, pirms tas nokļūst dzeramā ūdens uzglabāšanas tankos. (Vai nav smieklīgi – atsālītam ūdenim pieber sāli!) Jūras ūdens koncentrātu atgriež jūrā caur 1,2 km garu apakšzemes tuneli. Jūras ūdens plūsma ātri izkliedē koncentrāciju.

Kas ir atgriezeniskā osmoze? Osmoze ir process, kur ūdens molekulas izsūcas cauri kādai membrānai no zemākas sāls koncentrācijas vides uz augstākas koncentrācijas vidi. Šis process neprasa enerģiju. Praktisks piemērs dabā ir ūdens iesūkšanās augu saknēs. Arīdzan, kā puķes uzņem ūdeni no vāzes. Atgriezeniskā osmoze ir pretējais process. Enerģija tiek pielietota, lai piespiestu ūdeni pārvietoties no augstas sāls koncentrācijas vides (jūras ūdens) uz zemāku sāls koncentrācijas vidi. Atgriezeniskās osmozes membrānas satur ļoti mazas poras, kas laiž cauri tikai ūdens molekulas. No katra litra jūras ūdens atdalās 0,44 litri tīra ūdens. Lielākās sāls molekulas, kas netikušas membrānai cauri, kopā ar pārējo ūdeni tiek atgrieztas jūrā.

Uzņēmums var ražot 150 biljonus litru atsāļotā ūdens gadā, kas ir ⅓ Melburnas patēriņa. 84 km gara, 1,93 m diametra pazemes caurule pievieno to Melburnas ūdens sadales sistēmai pie Bervikas. Blakus caurulei atrodas arī 220 kV maiņstrāvas elektrības spēka kabelis un šķiedru optiskais komunikācijas kabelis.

AquaSure firma 2009. gadā uzņēmās visa projekta finansēšanu, uzbūvēšanu, uzturēšanu un darbināšanu 30 gadus. Projekta konstrukcija ilga 36 mēnešus, un tā izmaksa bija 3,5 biljoni dolāru. 30 gadu uzturēšana un darbināšana maksās vēl 2,2 biljoni dolāru. Vontagi uzņēmumā ir nodarbināti 52 darbinieki, kuru pienākums ir nodrošināt, ka uzņēmums ir spējīgs piegādāt 150 biljonus litru augstas kvalitātes ūdeni gadā, kad tas ir vajadzīgs. Kad ūdens nav vajadzīgs, plašs iekārtas kārtībā uzturēšanas plāns nodrošina, ka uzņēmums būs spējīgs piegādāt ūdeni, kad tas būs vajadzīgs. Pašlaik dzeramais ūdens netiek ražots. Ražošanu var atsākt trīs mēnešos pēc pieprasījuma.

Atceļā ieturējām pusdienas Vontagi Strādnieku klubā, kur ieejas priekšnams ir izbūvēts kā ogļraktuves šahta, jo Vontagi ogļraktuve piegādāja akmeņogles Vontagi – Melburnas dzelzceļam. Tagad abi beiguši darboties. Pēc pusdienām pokīšu* spēlētāji atrada, ka šī kluba automāti bija draudzīgi klubam – ne viesiem!

Tālākā atceļā bija paredzēta pietura šokolādes fabrikā, ko ar skaļu aklamācijas balsojumu noraidīja visi ceļinieki. Tā vietā autobusa šoferis mūs izvadāja pa topošās pilsētas Keisijas ielām, kur plānots izvietot 200 000 iedzīvotāju. Tur redzējām auglīgas zemes laukus, kur vēl audzē sparģeļus. Redzējām melnstrādnieku kvartālus, kur mājiņas piebūvētas cieši viena pie otras un redzējām arī miljonāru ielas, kur katrai mājai paredzēti tenisa laukumi un peldbaseini.

Atgriezušies apakaļ mājās, varējām pārdomāt par to, cik daudzas gudras galvas šodien jau nodarbojas ar nākotnes plānošanu. Atmosfēras sakaršana prasīs arvien vairāk ūdens atsāļošanas uzņēmumus, un aziātu un afrikāņu pieplūdums prasīs arvien vairāk auglīgas zemes pārvēršanai priekšpilsētās. Kur viņi visi strādās?

Nobeigumā – paldies Valijai Crawford par interesantā izbraukuma noorganizēšanu!

Jēkabs Ziedars
Speciāli laikrakstam „Latvietis“

* Angl. „pokies“ – spēļu automāti



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com