Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviešu rotu vēsture un to ornamentu simbolika

Ilzes Švarcas referāts Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienās

Laikraksts Latvietis Nr. 241, 2013. g. 23. janv.
Linda Graudiņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL54KD400

Ilzes Švarcas referāts par rotām. FOTO Antra Švarca.

Ilze Švarca referē par rotām. FOTO Antra Švarca.

Sestdien, 29. decembrī Kultūras dienu ietvaros pulcējas ap 80 tautiešu Adelaides Latviešu namā Tālava, lai klausīties pazīstamās Melburnas latvietes Ilzes Švarcas referātu par latviešu rotu vēsturi. Ilze ir vācu valodas skolotāja – bet pēc stundām viņa ir mācījusies rotu kalšanu universitātes līmenī, kā arī darbojusies pie rotkaļu meistariem gan šeit, gan Latvijā.

Referāts sākās nevis ar pazīstamajiem Nameja gredzeniem vai Kuldīgas saktām, bet ar vairākiem attēliem no modernām rotām, iesaistot klausītāju domas par moderno mākslu.

Ilze tad mūs aizveda ar piemērotu bilžu krājumu uz arheoloģiskajiem izrakumiem, lai mēs saprastu, no kurienes mūsu latvju rotas ir radušās. Rotu vēsture atspoguļo tautas vēsturi, tādēļ bija interesanti dzirdēt, kā rotas ir attīstījušās līdz ar sabiedrisko dzīvi. Rotas iedala arheoloģiskās, etnogrāfiskās un modernajās, un Ilze stāstīja galvenokārt par arheoloģiskajām un etnogrāfiskajām, kaut viņa deva ieskatu arī par mūsdienu modes rotām. Varēju just, cik Ilze ir iedvesmota par mūsu rotu bagātību un nozīmi. Latvju rotu klāstu var vislabāk redzēt Latvijas Nacionālā vēstures muzejā, kas iekārtots Rīgas pilī.

Ilze stāstīja, ka 2012. gadā apciemojumā pie rotkaļa Daumanta Kalniņa Cēsu pils kalvē, starp citu, pielaikoja seno metāla galvas vaiņagu. Vaiņags esot bijis pārsteidzoši viegls un ērts. Viņa mudināja, lai mēs, precētās kundzes, pārdomājam vienkāršo lakatiņu lietošanu pie tautas tērpiem. Pareizāk un cēlāk būtu vilkt seno metāla galvas rotu, cepuri vai austu aubi.

Ilze ir uzņēmusies LJAA Lietišķās mākslas nozares vadību un lai iesāktu darbību, tika izdalītas aptaujas lapas, lai gūtu informāciju par latviešu lietišķās mākslas darinātājiem Austrālijā un Latvijā. Viņa arī lūdza ieteikumus, kā veidot latviešu lietišķās mākslas attīstību Austrālijā.

Lietišķās mākslas izstāde un izpārdošana notiks Melburnas Latviešu namā no 9. – 11. martam. Izstādi rīko Ināra Teilora (Taylor) (Beklešovu). Izstādē būšot unikāla iespēja redzēt un iegadāties tautas mākslas piemērus, un atlikums no izstādes tiks ziedots AZVV, lai attīstītu Austrālijas latviešu jaunatnes lietišķās mākslas spējas un zinības.

Ilzes darbus var redzēt tīmekļa lapā: http://vasara.com.au/home

Linda Graudiņa
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com