Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Apžilbinoša modes bagātība

Jūgendstils Rīgā

Laikraksts Latvietis Nr. 212, 2012. g. 27. jūlijā
Ilze Švarca -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Izstādes kopskats. FOTO Ilze Švarca.

Jūgendstila afiša trijās valodās. FOTO Ilze Švarca.

Jūgendstila cepure. FOTO Ilze Švarca.

Jūgendstila cepuru adatas. FOTO Ilze Švarca.

Jūgendstila josta. FOTO Ilze Švarca.

Jūgendstila krēsls. FOTO Ilze Švarca.

Jūgendstila kurpes. FOTO Ilze Švarca.

Jūgendstila tērps pastaigai. FOTO Ilze Švarca.

Jūgendstila pērles. FOTO Ilze Švarca.

Rīgas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs pašreiz piedāvā unikālu iespēju izbaudīt grezno jūgendstila modes laikmetu. Muzeja iespaidīgajā pagraba telpā izstādīti ap 70 tērpu ar laikmeta atbilstošām rotām, somām, apaviem un daudziem citiem aksesuāriem. Sevišķi iepriecina mūsdienu izzudušie dāmu luksus priekšmeti, kā piemēram – grezni vēdekļi un to lepnās glabāšanas tvertnes jeb sudrabā smalki izstrādātas miniatūras deju kārtības grāmatiņas. Izstāde papildināta ar liela formāta fotogrāfijām, afišām, mēbelēm un citiem bagātnieku dzīves piederumiem, kas viss gādā par ļoti pilnīgu izstādes apmeklēšanas piedzīvojumu.

Jūgendstila mode pārsteidz ar tās pārspīlēto greznumu un uzmanību smalkām detaļām. Eksponentu kvalitāte ir izcila: tie nāk no tā laika ievērojamākiem modes namiem Eiropā un Amerikā. Dažiem tērpiem piezīmēts, no kuras slavenības kolekcijas tie nāk, to starpā grāfienes un magnātu sievas. Vairums tērpu it kā sacenšas greznības izpausmē: kur var vairāk pērlīšu virknes piešūt, izmantot vairāk kārtu mežģīnes, zīda, zamša, ādiņas, spalviņas, zelta, sudraba, emaljas.

Izstādes kurators un inventāra īpašnieks ir spilgtais modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiljevs. Dzimis Maskavā 1958. gadā, viņš pārceļas uz Parīzi 1982. gadā un attīsta sekmīgu karjeru vairākos laukos, būdams dekorators, scenogrāfs, autors un lektors. Vasiljevs ir arī ievērojams tērpu kolekcionārs. Viņa īpašumā ir viena no vislielākajām privātajām vēsturisko tērpu kolekcijām, ietverot ap 10 000 vienību.

Rīdziniekiem jau ceturto reizi piedāvā Vasiljeva kolekciju tērpus. 2009. gadā Viktorijas laika mode, 2010. gadā Art Deco stils – starpkaru perioda mode un 2011. gadā No mini līdz maksi. 1960.-to gadu mode. Kaut Rīga ir viena no pasaules jūgendstila arhitektūras galvaspilsētām, šī ir pirmā reize, kad var izbaudīt šo nozīmīgo modes posmu.

Atstājot izstādi, brīnījos par la belle epoch pārpilno labklājību. Dāmas esot pārģērbušās vairākas reizes dienā, jo katrai nodarbībai savs tērps. Arī praktiskajām nodarbībām netrūka izcilais greznums. Kā piemēram – gaišs krēma krāsas zīda kostīms ar platu un garu mežģīnes malu, kas velkas ap metru pa zemi aiz valkātājas tiek aprakstīts kā pastaigas tērps. Bija tiešām interesanti, iedziļināties skaistajā jūgendstila modes pasaulē, jo īpaši, ja eksponātu tik daudz un tie ir tik grezni, bet it sevišķi, jo izstāde dod ieskatu par dzīves veidu, kas tik krasi atšķiras no mūsdienas ikdienas.

Izstāde turpināsies līdz 28. oktobrim. Septembrī un oktobrī notiks virkne lekciju par jūgendstila modes tēmu. Tuvāka informācija:
http://www.lnmm.lv/lv/dmdm/info/explore/exhibition/2012/art-nouveau-fashion/

Ilze Švarca
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com