Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvieši līgo visā pasaulē (13)

Jāņu ielīgošana Turaidā

Laikraksts Latvietis Nr. 207, 2012. g. 28. jūnijā
Anita Mellupe -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jāņu ielīgošana Turaidā. FOTO no Mellupu ģimenes arhīva.

Jāņu ielīgošana Turaidā. FOTO no Mellupu ģimenes arhīva.

Jāņu ielīgošana Turaidā. FOTO no Mellupu ģimenes arhīva.

Anita Mellupe ar Jāņu ielīgotājiem Turaidā. FOTO no Mellupu ģimenes arhīva.

Jāņu ielīgošana Turaidā. FOTO no Mellupu ģimenes arhīva.

21. jūnija vakarā Siguldā Turaidas kalnā notika kārtējie brīnumi: latvieši, kuri zaļumos ne mirkli nespēj iztikt bez vēdera baudām, piedalījās maģiskajā Saules sumināšanas rituālā, kurā svaigs avota ūdens malks un rupjmaizes vai siera gabaliņš visa garā vakara gaitā bija tas nopietnākais baudījums, lai spēks ilgās stundas palikt nomodā. Pat mazi bērni, kuriem gultiņās pienākas būt jau deviņos vakarā, sajuta, ka šis nav kārtējais brīvdabas sarīkojums, bet kaut kas daudz nozīmīgāks!

Vasaras Saulgriežu laivā sēzdamās, Saule debesis pār Turaidu (Dievu dārzu) iezīmēja svītras, gluži kā noskatītas latviska tautas tērpa brunčos, tikai toņus Saule drosmīgi izvēlējās pati: zils, oranži-dzeltens, zils, gaiši-tumši violets, dzeltens.

Šovakar te visa bija gana, bet nekas nebija par daudz, ik vietai un ik cilvēkam te bija sava loma rituālos: Pulcēšanās, Zāļu vakars, Sētas aplīgošana, Jāņa sētas saime, Sadziedāšanās, Uguns aizdegšana, Saules laiva, Pūdeles (muca staba galā) aizdegšana, Ozola rituāls, Nakts vidus rituāls, Ugunsrats, Taure, Danči, Jāņa daudzinājums, Gaismas ceļš.

Turaidas muzejrezervāta ļaudis bija pulcinājuši domubiedrus no visas Latvijas: folkloras ansambļus, zāļu tēju pazinējas, pirtniekus, sieru sējējas, alus darītājus, rotu zinātājus. Rituālus vadīja un kopā ar dziesmu sēja folkloras kopa Silavoti.

Turaidā Jāņu ielīgošana nenotiek pirmoreiz, bet katrreiz ir pirmreizīguma sajūta: ES ESMU KOPĀ AR SAVU TAUTU, TĀ VIŅA SAULI GODINĀJA ARĪ SIMTIEM GADU ATPAKAĻ...

Anitas Mellupes teksts un foto,
sūtīts speciāli Austrālijas mīļajiem latviešu draugiem
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com