Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Čikāgas Latviešu biedrības nams pārdots

Paldies, Tev namiņ, paldies!

Laikraksts Latvietis Nr. 599, 2020. g. 3. jūnijā
Armands Birkens -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Čikāgas Latviešu biedrības nams. FOTO no Aigas Bērziņas ģimenes arhīva.

Čikāgas Latviešu biedrības nams. FOTO no Aigas Bērziņas ģimenes arhīva.

Čikāgas Latviešu biedrības nams. Demontē nosaukuma plāksni. FOTO no Aigas Bērziņas ģimenes arhīva.

Čikāgas Latviešu biedrības nams. Karogi un nosaukuma plāksne noņemti. FOTO no Aigas Bērziņas ģimenes arhīva.

Čikāgieši un draugi visā pasaulē! Ir noslēdzies ļoti vēsturisks posms Čikāgas latviešu dzīvē. Mūsu biedrības nams, kurā mājojam kopš 1959. gada, ir pārdots. Esam mēģinājuši namu pārdot vairākus gadus, bet nebija izdevies. To pat kādreiz nenožēlojām, jo paspējām vēl rīkot tur sarīkojumus. Ar katru gadu gan kļuva arvien skaidrāks, ka 100 gadus vecais nams vairs neatbilst sabiedrības prasībām, un ka ir tomēr jāškirās no šīs ēkas. Laiki mainās, viss mainās. Namam bija vairākas nopietnas problēmas, kuras bez milzu ieguldījuma vai vispār, nevarēja atrisināt. Ļoti kaitēja tas, ka namam nebija sava autostāvvieta. Mašīnas bija jānovieto uz ielām, un daudziem tas nepatika. Liels šķērslis bija arī tas, ka namā nebija lifta. Uz otro un trešo stāvu bija jākāpj pa stāvām trepēm. Mēs gan bijām vienīgā latviešu ēka Čikāgā, kura pilnībā bija dzesināta.

Šis nams uzticīgi kalpoja latviešiem daudzus gadus. Tas reiz bija de facto latviešu centrs Čikāgā. Tajā mājoja Skauti, gaidas, Daugavas Vanagi, korporācijas, Čikāgas Ziņas redakcīja, Pensionāru biedrība, un vēl citas grupas un organizācijas. Daudzi Latviešu skolas sarīkojumi tur notika, ieskaitot Ziemassvētku eglītes, izlaidumi un Draudzīgie aicinājumi. Beigās neviena pati organizācija vairs nemājoja namā. Vienīgais, korporācijas lietoja Kluba telpu savām sanāksmēm.

Nav iespējams saskaitīt cik sarīkojumi namā bijuši. Mākslinieki no visas pasaules tur uzstājušies, ieskaitot Raimondu Paulu, Uldi Stabulnieku, Armandu Ābolu, Rasmu Lielmani, Latvijas Trīs tenori, Pērkons, Edgars Liepiņš, Andris Daņiļenko, Normunds Rutulis, operas solisti un aktieri no vairākiem Latvijas vadošajiem teātriem. Daudzi ASV un Kanādas ansambļi un mūziķi tur uzstājušies. Visus nevaru uzskaitīt, bet pieminēšu ansambļus Dzintars, Staburadze, Toronto DV teātri un Losandželosas vīru kori. Pirmā Čikāgas Piecīšu izrāde bija šajā namā 1961. gadā. Es biju publikā. Ansambļa 53 gadu vēsturē visas Piecīšu izrādes Čikāgā, atskaitot divas, bija šajā namā.

Noteikti kādi tautieši no Austrālijas arī bijuši ciemos! Žēl, ka biedrībai nebija viesu grāmata! Cik būtu tagad interesanti un vēsturiski to skatīt.

Neskaitāmas viesības ir bijušas namā – kāzas, balles, kongresi, piemiņas brīži, dzimšanas dienas, iesvētības utt. Mana māsa un es svinējām savas iesvētības tur. Neskaitāmas mākslas un skulptūru izstādes. Novusa turnīri – gan sen atpakaļ, gan nesen. Muzejs otrā stāvā un čikāgieša, rakstnieka Kārļa Ķezbera bibliotēka ar 6 000 grāmatām. Lielā, burvīgā Annusa glezna pie otrā stāva zāles sienas! Tā tagad noņemta un gaida savu nākamo mājvietu. Katrā zālē atmiņas.

Atceramies tos daudzos mūsu senčus, kuri tur ieguldīja savu darbu, sirdi un dvēseli! Dedzīgie tautieši tur uzticīgi un pašaizliedzīgi kalpoja no pirmās līdz pēdējai dienai. Visa cieņa un pateicība viņiem. Paldies visiem, kuri Čikāgas Latviešu biedrību atbalstījuši un kuri apmeklējuši mūsu mājas leģendārajā Elston un Hamlin ielas stūrī! Nenoliedzami, man skumji. Es šajā namā uzaugu, tur ejot kopš bērnības. Saprotu, ka nams vairs nav mūsu, bet grūti to aptvert. Biedrība pati vēl ir, un biedrība vēl būs! Lai visi labie gari turpina stāvēt mums klāt, skatoties nākotnē!

Mēs neesam pirmā pilsēta, kura pārdevusi savu namu un, iespējams, nebūsim pēdējā. Agrāk sabiedrība bija daudz lielāka un aktīvāka. Skaitliski esam ļoti sarukuši. Tas gan nenozīmē, ka tie tautieši, kuri ir tagad, nav aktīvīgi, spējīgi vai dedzīgi. Skaitļi tomēr diktē, ko var uzņemties, atļauties. Čikāgas Latviešu biedrība šogad svin savu 85. jubileju. To svinēsim rudenī, tik vēl nav zināms, kur. Biedrība jau kādus gadus rīko daudzus savus sarīkojumus citās ēkās, ieskaitot Igauņu namā. Sarīkojumi vispār tagad ir daudz mazāk nekā agrāk. Peļņa no latviešu sarīkojumiem kļuvusi par minimālu ienākuma avotu. Pelnījām naudu, izīrējot mūsu telpas cittautiešiem, pārsvarā – ballēm.

Ir tie, kuri saka, ka pārdodot namu, mēs izputēsim. Reāli, – ir tieši otrādāk. Mēģinot uzturēt vecu, trīsstāvīgu ēku, uz kuru retais grib nākt, ir recepte nāvei. Biedrība apsvērs uzmanīgi nākamos soļus. Vai meklēt mazāku, jaunāku vienstāvīgu ēku ar autostāvvietu, vai saiet kopā ar kādu citu organizāciju? Esmu drošs, ka būs labs atrisinājums. Biedrība turpinās rīkot kulturālus un izklaides sarīkojumus, kā līdz šim. Biedrība grib turpināt savu darbu un turpināt lielā mērā piedalīties latvietības uzturēšanā ārpus Latvijas.

Tiem, kuri ir ziņkārīgi, varu pateikt, ka latviskais inventārs un muzeja eksponāti glabājas noliktavā ar kontrolētu temperatūru, kopā ar biedrības 6 000 grāmatām un periodiku.

Namu nopirka jauni mākslinieki (amerikāņi), kuri grib tur iekārtot mākslas un kultūras centru.

Biedrības priekšsēde Dace Ķezbere aicina čikāgiešiem, kā arī tautiešiem citās pilsētās, izteikties par biedrības nākotni. Lūgums ir sazināties ar viņu un valdi, rakstot uz uz e-pasta adresi: ChicagoLatvianAssociation@gmail.com

Biedrību var arī sasniegt, ieejot Facebook internetā.

Tā saka, ka vienām durvīm aizveroties, citas atveras. Mums tagad vajag jaunu ēku, kurā atrodas šīs durvis, kuras vērsim.

Kas attiecas uz veco namu, paldies, Tev namiņ, paldies!

Armands Birkens,
Bijušais ČLB priekšsēdis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com