Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Maira Reinberga arī pandēmijas laikā strādā

Laikraksts Latvietis Nr. 599, 2020. g. 3. jūnijā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Maira Reinberga. „Baroka pasāža. Nr. 4“. 2020. FOTO no Mairas Reinbergas personīgā arhīva.

Korona 19 vīrusa epidēmijas laikā, kad visi esam ieslodzīti četrās sienās un viens pats ar sevi, laikam gan visvairāk pietrūkst tīri cilvēciskas saskarsmes, sarunu ar tuviem cilvēkiem, možs vārds – kā Gunārs Priede lugā Trīspadsmitā izteicies: „Sirsnīgs vārds pat kaķim patīkams. Bet šī uzspiestā distancēšanās rada vēl kādu viltus ilūziju, ka šī nelaime skar tikai mani, vēl manu ģimeni un tuvākos draugus... nu, labi, pilsētu, valsti... nu kā tad, arī tuvākās valstis... labi, jau labi, visu Eiropu, kuras sastāvdaļa esam arīdzan mēs, Latvija. Tālākās ziņas par citurieni līdzinās sakaltušai lapai karstā laikā, un nekas vairāk – lai avīzes un internets vēsta, ka arī tālās, svešās zemēs šī nelaime izplatās, taču – tā nudien nav tiesa? Pļāpas vien!

Taču šodien pienāca teju vai izmisusi vēstule no gleznotājas Mairas Reinbergas tālajā Ziemeļamerikas kontinentā: „Es jūtos mazliet vientuļa, un tā ienāca prātā ar Jums dalīties ar man iepriecinošām ziņām. Manu jaunāko gleznu pieņēma virtuālā izstādē šeit „Providence Art Club“.“

Tātad arī Mairu ir skārusi pandēmijas laika noslēgtība, varbūt vēl vairāk nekā mani vai kādu citu! Šī ziņa izraisīja acumirklīgu reakciju. Tiesa gan, es neko taustāmu nevaru izdarīt mākslinieces labad, kas atvieglotu viņas dienas un atbrīvotu viņas brīvo, radošo garu, ja varētu, nekur nevarētu aizlidot! Un tomēr, varbūt viņa jutīs, ka esmu ar viņu, ja uzrakstīšu nelielu informāciju latviešu laikrakstiem tālās zemēs?

Uzreiz painteresējos un sameklēju, ka Providensa (Providence) ir lielākā Rodailendas (Rhode Island) pavalsts pilsēta un ka Providensa mākslas klubs šogad svin 140 gadu jubileju, tātad dibināts 1880. gadā. Internets paziņoja vēsti, kas gan nav sveša arīdzan mums: tāpat kā pie mums Latvijā, tā Rodailendas Dizaina skolas (Rhode Island School of Design) muzejs šajā laikā ir apmeklētājiem slēgts, tādēļ pa visu ASV izziņotā izstāde ar naudas balvām var notikt tikai virtuāli. Arīdzan katalogs apskatāms un izlasāms vienīgi internetā.

No tā uzzināms, ka uz šo izstādi bija sasūtīti ap 700 darbi, no tiem virtuālajai izstādei atlasīti ap 83 autoru 97 darbi. Tie ir darināti visdažādākās tēlotājas mākslas tehnikās – glezniecība (abstrakta, dekoratīva vai reālistiska), akvarelis, iespiedgrafika, arī zīmulī tverti, fotogrāfijas, asamblāžas un mix media tehnikā veidotas. Žanru ziņā atklājas visdažādākās intereses – klusās dabas, ainavas, cilvēki darbībā, fantāzijas – šajā ASV izstādē nekādi pārsteigumi neparādās, pie mums Latvijā līdzīgās izstādēs ir tāpat. Atšķirības parādās tikai niansēs, piemēram, sižetu izvēles ziņā, lai gan katalogā tas nav uzsvērts, tomēr nacionālā daudzveidība un nacionālā izcelsme dara savu: atsevišķi iedvesmas avoti nāk no visas pasaules. Tajā pat laikā izstādē prevalē reālistiski tverta pasaules attēlošanas aina – tādu mākslu grib baudīt visā pasaulē.

Starp citiem visas Amerikas māksliniekiem iezīmējas arīdzan Maira Rein­berga, kura neslēpj, ka dzimusi Latvijā. Māksliniece Baroka pasāžu Nr.4 veidojusi kā abstraktu darbu. Tajā viņa uz nespodri pelēkzila fona rokām uz muslīna auduma spiedusi dzeltenus, oranžus un sarkanīgus krāsu rakstus. Tie reizē ar faktūrām kārtoti ritmiskā līniju un krāslaukumu mijā, radot gaišu, dzīvespriecīgu noskaņu.

Katalogā atkārtoti gleznotājas vārdi, kas lasāmi viņas mājas lapā, ka viņas darbi ir krāsu, līniju un tekstūras izpēte. „Es pūlos notvert un atainot to iluzorumu, izsmalcinātību un noslēpumainību. Mūzika ļoti dziļi iespaido manu darbu: līniju un krāsu daudzveidība attēlo kustību, ilgstamību. Es vēlos, lai mani gleznojumi izceļ skaistumu, harmoniju un mieru.“ To uztvēris arīdzan kāds autors avīzē Lake Placid News: „Ja viņas darbiem ir kāds mērķis, tad tas ir ar otas vilcienu aizslaucīt prom visu neglīto, kakofonisko un griezīgo, visu, kas nodara sāpes dvēselei. Apbrīnojamā kārtā viņai tas sekmējas.“

Šajos vārdos apslēpts mākslinieces daiļrades pamatprincips.

Prieks, ka cienījamā gleznotāja Maira Reinbergs arīdzan Korona-19 vīrusa laikā atradusi spēku radīt tik dzīvespriecīgu darbu.

Šajā izstādē, kam izrādās ir dots nosaukums The seeing of sound – Skaņas ieraudzīšana, Maira Reinberga saņēma Honorable Mention – Cildinošo atsauksmi. Apsveicam visu lasītāju un mākslas cienītāju vārdā!

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com