Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Koru dienas Melburnā

Ivars Cinkuss, plaša koru saime, jauni diriģenti un kora „Daina“ jubileja!

Laikraksts Latvietis Nr. 549, 2019. g. 12. jūlijā
Anita Andersone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jauktais koris „Daina” 2018. gadā. 1. rindā no kreisās: Anete Ādamovska, Karīna Eša (Ash), Sandra Birze, Zane Ritere, Edgars Vegners, Georgina Lēvisa (Lewis), Ilze Nāgela, Indra Meiberlija, Māra Baumane, Daila Piksone. 2. rindā no kreisās Lisa Jaunalksne, Lelde Graudiņa, Stefānija Ādamovska, Sofija Kirsanova, Linda Graudiņa, Lilita Lauriņa, Anita Elberta, Zenta Šūberte (Schubert), Rita Hach, Jolanta Lārmane, Līga Dārziņa, Angelika Pētersone, Māra Medeniece, Lāsma Feldmane, Inta Brože-Milligan, Līvija Džadža (Judge), Roberts Birze, Natālija Heath. 3. rindā no kreisās: Viktors Brenners, Kārlis Atrens, Kalvis Jaunalksnis, Aldis Elberts, Bens Hīts (Heath), Andris Eimanis, Andis Graudiņš, Dāvids Zemdegs. FOTO Roberts Birze.

Melburnā gaidāmas dziesmotas svētku dienas! Nepilnu divu nedēļu garumā, no 10. līdz 21. jūlijam, Melburnā un Adelaidē notiks koru mēģinājumi un diriģēšanas apmācības. Darba kulminācijā, būs svētku koncerts ar koristiem, kuri būs sabraukuši arī no citām pilsētām. Svētku koncertā piedalīsies Melburnas kori Daina un Veseris un viesu kori – no Adelaides Dziesmu laiva un Sidnejas jauktais koris. Ir liels prieks, ka piedalīsies prāvs skaits jauniešu – Melburnas Latviešu vidusskolas, Sidnejas Latviešu vidusskolas un Annas Ziedares Vasaras vidusskolas audzēkņi un absolventi. Svētku koncertā atzīmēs arī Dainas kora 35 pastāvēšanas gadus.

Koru saites ar Latviju

Koru svētkos būs iespēja vēlreiz piedzīvot apliecinājumu Austrālijas koru saimes ciešām saitēm ar Latvijas kora pasauli. Beidzamo gadu laikā Austrālijas koristiem ir bijusi privilēģija cieši sadarboties ar vairākiem Latvijas koriem un diriģentiem, tostarp Ivaru Cinkusu, Intu Teterovski, Gintu Ceplenieku, Jāni Ozolu un Agitu Ikaunieci. Melburnas koru svētkos ir aicināts piedalīties mūsu koristu iemīļotais un iecienītais dziesmu draugs Ivars Cinkuss. Latvijas diriģentu nesavtīgais atbalsts vairāku gadu garumā ir sevišķi palīdzējis mūsu koru attīstībai un izaugsmei, un nodrošinājis mūsu vietu arī Latvijas Dziesmu svētku Noslēguma koncertu koristu rindās. Regulāra diriģentu viesošanās pie Austrālijas koristiem ir kļuvusi nepieciešama ne tikai lai stiprinātu koru tradīciju šodien, bet arī lai nodrošinātu tās uzturēšanu turpmākajām paaudzēm. Šādā jomā lielu lomu spēlē Annas Ziedares Vasaras vidusskolas mūzikas programma, kurā ir iekļauta arī nopietna kormūzikas sadaļa, kas audzina izpratni un mīlestību pret kora tradīciju.

Jaunieši iepazīsies ar diriģēšanas iemaņām

Nozīmīgi, ka šī gada kordiriģēšanas programma vērsta īpaši uz jauniešiem. Kad pirms 6 gadiem Austrālijā tika nodibināta Austrālijas latviešu Cinkusa skola (ALCS), starp mācekļiem bija gan pieredzējuši diriģenti, gan iesācēji, arī no jaunās paaudzes. ALCS programmas rezultātā, Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienu Kopkora koncertā Sidnejā 2014. gadā debitēja turpat 8 jauni diriģenti. Kopš šī laika ir manāmi uzplaukusi muzikāli spēcīga jaunākā paaudze, zem 25 gadu vecuma – mūsu iebraucēju mazbērni – Austrālijas latviešu trešā paaudze. Šo muzikālo jauniešu vidū ir vairāki mūziķi, kuri izteikuši interesi iepazīties ar diriģēšanas disciplīnu. Koru svētku ietvaros, 7 jauni mūziķi pieteikušies ALCS kordiriģēšanas darbnīcām. No audzēkņiem būs debitanti 21. jūlija svētku koncertā, kuri tiks sagatavoti diriģēšanai arī šī gada beigās Jaunatnes dienām!

Dziesmu svētku atbalsis

Svētku koncerta repertuārs būs plašs, iekļaujot latviešu klasikas pērles, kā arī beidzamos gados komponētus skaņdarbus, sasaucoties ar Simtgades Dziesmu svētku Noslēguma koncerta programmu. Programmā skanēs arī Latvijas jaunās komponistes Lauras Jēkabsones pirmatskaņojums skaņdarbam, kas veltīts vīru korim Veseris.

Korim Daina 35 darbības gadi

Svētku koncerta ietvaros atzīmēs Melburnas jauktā kora Daina 35 gadu darbību. Nozīmīgi, ka 1984. gadā Dainas kori dibināja jau otrās paaudzes latvieši Austrālijā, toreiz jaunieši. Tagad uzņēmīgajiem dibinātājiem pašiem parādījusies pa sirmai šķipsniņai un jādomā nopietni par kora turpinājumu. Dainas kora – arī brāļa kora Vesera – vadība ļoti piestrādā, lai nodrošināt koru nākotni, piesaistot jauniešus nākt talkā ne tikai ar savām balsīm un jaunības svaigumu, bet arī ar instrumentāliem pavadījumiem. Tiek veicināta interese diriģēšanā. Svētku koncertā piedzīvosim jauniešus korī, dziedot arī solo partijas, diriģējot un spēlējot instrumentus. Kas zin, varbūt pēc laiciņa jaunieši izvēlēsies uzsākt savu kori, tāpat kā to darīja Dainas dibinātāji, kad viņiem bija ap 25 gadi.

Mīlestība pret latviešu dziesmu tiek lolota

Koru mēģinājumi ir vide, kurā tiek lolota mīlestība pret latviešu dziesmu. Sandra Birze, Dainas un Vesera koru muzikālā vadītāja un viena no diriģentiem, stāsta: „Kad mēs kopā sanākam mēģinājumos, dziļi ieelpojam un izpaužam dziļās emocijas un mīlestību Tēvzemei, un to darām, cienīgi baudot skaisto, nemirstīgo latviešu komponistu daiļradi. Mēs esam centušies turpināt apgūt skaistu repertuāru un arvien to slīpējam un spodrinām, un līdz ar to, šis repertuārs mums kļūst arvien mīļāks, tuvāks un dziļāks. Ikkatrs mūsu korists/te tiecas uz pašu labāko no sevis, un vairāki sniedz arī krāšņus un piemērotus instrumentālus pavadījumus. Mēs kopīgi mācāmies un ceram, ka mūsu nākamā paaudze arī turpinās veltīt sirdi un dvēseli kora mākslas attīstīšanā Austrālijā. Koru svētki ir tas moments, kad mēs sanāksim kopā un smelsim iedvesmu, apmācību un padomu no LV virsdiriģenta Ivara Cinkusa.“

Priecāsimies redzēt plašu publiku krāšņajā Koru svētku koncertā, Melburnas Latviešu namā svētdien, 21. jūlijā, plkst. 14.00!

Ik viens ir mīļi aicināts pakavēties dziesmotā gaisotnē, kopīgi izjust latviešu dziesmas dvēselisko spēku!

Anita Andersone,
„Koru svētku“ koordinatore
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMILatviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com