Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Latvians Online“ – desmitgadnieks

Intervija ar Dainu Grosu

Laikraksts Latvietis Nr. 119, 2010. g. 18. nov.
-


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LOL

Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers ar laikraksta „Latvietis“ un „Latvians Online“ pārstāvjiem pēc sarīkojuma pie Brīvības pieminekļa 2009. g. 23. augustā. No kreisās: N.N., Ilze Nāgela, Laila Grosa, Arnis Gross un Olivers Gross, Valdis Zatlers, Gunārs Nāgels, Daina Grosa.

Latviešiem jau ļoti labi pazīstamais portāls Latvians Online nupat svin savu 10 gadu pastāvēšanas jubileju. No vienas puses tas nav ilgs laiks, bet, ja ņem vērā straujo interneta izplatīšanos, daudz un dažādo lapu attīstību un rašanos – kā sēnes pēc lietus, tad 10 gadus būt un pastāvēt ir gana ilgs laiks.

Šīs jubilejas sakarā esmu aicinājusi uz sarunu – Dainu Grosu – vienu no šī portāla dibinātājām un īpašniecēm.

Ilze Nāgela: Vispirms apsveicu Tevi un visus pārējos Latvians Online darbiniekus 10 gadu jubilejā! Kuru datumu tieši uzskatāt par savu dzimšanas dienu?

Daina Grosa: Mēs skaitām 18. novembri kā mūsu dzimšanas dienu, jo tajā dienā pirms 10 gadiem palaidām mājaslapu ēterā.

I. N.: Tu biji viena no Latvians Online dibinātājām; kā radās ideja šādu portālu veidot? Man likās, ka to dibinot, domājāt par tiem, kas jau pazaudējuši saites ar latviešu sabiedrību, ar latviešu valodu, un tad nu Latvians Online būtu tas tilts, kas varētu palīdzēt atkal atrast un atgriezties latviešu sabiedrībā.

D. G.: Ideja radās, kad internetā sākot darboties mēs ar vīru Arni, izveidojot mājaslapu LatBits.com, kas latviešus pasaulē informēja par jaunumiem tehnoloģijas jomā, uzzinājām par vēl vienu mājaslapu, kas tajā laikā bija ļoti aktīva – tā saucās sveiks.com, ko vadīja Mineapoles latvietis Andris Straumanis. Sākām sarakstīties, redzējām, ka mūsu mērķi sakrīt un tā arī nolēmām apvienot spēkus un izveidot kopīgu mājaslapu. Viens no mērķiem, veidojot šo mājaslapu, bija kļūt par tiltu tiem latviešiem, kas it kā pazuduši latviešu sabiedrībai. Bet tas nebija vienīgais mērķis. Gribējām uzrunāt visus, kam rūp vai interesē latviešu lietas, kā mēs tās saucām. Šīs lietas varētu būt daudz un dažādas – gan politika, kultūra, sports, tradīcijas un vēl daudz kas cits. Tas arī nebūt nenozīmēja, ka mūsu lasītājiem bija jābūt latviešu izcelsmes. Un laika gaitā arī ir atklājies, ka mūsu lapu lasa gan latvieši, gan daudz dažādi cittautieši, kam radusies interese par Latviju – gan potenciāli tūristi, gan žurnālisti, gan diplomāti, pat skolnieki, kas veic skolas projektus.

Tiesa gan, ka mūsu portālā iegriežas un informāciju iegūsti daudzi mūsu tautieši, kas vietējā latviešu sabiedrībā neapgrozās, kā arī tie, kuru dzīvesvietas atrodas tālu no latviešu centriem un arī tie tautieši, kuriem latviešu valoda nav tekoša vai arī latviski nerunā. Viņi ir ļoti pateicīgi, ka mēs pastāvam; dažiem sākuma gados šī ir bijusi vienīgā saikne ar Latviju.

Pie viena, gribētu uzsvērt, ka mēs saucāmies Latvians Online un mūsu mājaslapas adrese ir latviansonline.com (http://latviansonline.com) Bieži mūsu portāla nosaukums tiek pārprasts.

I.N.: Desmit gadi ir gana ilgs laiks. Kad sākāt, cik daudz darbinieku bijāt? Un tagad kāds skaits? Kas ir galvenais redaktors? Un kāda ir Tava loma patreiz šajā portālā?

D.G.: Iesākām mēs trīs, un galvenie redakcijas darbinieki arī vēl esam mēs trīs. Andris ir mūsu galvenais redaktors, ziņu un blogu rakstītājs un lapas dizaina veidotājs. Arnis ir mūsu tehniskais eksperts, bet Andris arī ir tikpat zinošs, abi kopīgi piestrādā pie risinājumiem mūsu lapai šajā jomā. Abi ar Andri sarunājam rakstniekus – tādu jau mums bijis pāri par 100 šo 10 gadu garumā. Es arī piestrādāju pie projektiem – īpaši Izglītības sadaļas izveidi, kur veiksmīgi sadarbojamies ar Pasaules brīvo latviešu apvienību (PBLA) un piedāvājam ārzemju latviešu skolām informāciju un pārdomu rosinošus rakstus par latviešu valodas mācīšanu ārpus Latvijas. Pati arī pa reizei kaut ko uzrakstu.

I.N.: Zinu, ka grūti precīzi pateikt, cik daudz jums lasītāju internetā. Bet aptuveni cik liels ir, Tavuprāt, jūsu lasītāju loks?

D.G.: Mūsu e-pasta apkārtrakstu ar visiem Latvians Online mēneša jaunumiem izsūtām 10 000 lasītājiem plašajā pasaulē. Mūsu portāla lappuses apmeklē 20 000 lietotāju katru mēnesi.

I.N.: Kā sākuma ideja un mērķi ir mainījušies? Vai arī ir tieši tādi paši? Vai esat būtiski paplašinājusies?

D.G.: Sākuma ideja bija sniegt informāciju par Latviju un latviešiem, kas dzīvo ārpus Latvijas. Tajā laikā vēl maz bija izbraucēju no Latvijas (Latvija vēl nebija ES), un tā nu lasītāju loku redzējām kā trimdas latviešus un varbūt vēl citus ar interesi par Latviju. Tagad esmu izveidojušies par vienu no pirmajām vietām, kur interneta lietotāji nonāk, meklējot informāciju par Latviju. Mūs lasa ne tikai trimdas latvieši, bet arī nesen izceļojušie, kā arī latvieši Latvijā. Tiekam ņemti vērā kā nopietns ziņu avots – esam oficiāls ziņu barotājs Google News, un mūsu viedokli meklē žurnālisti no iecienītām pasaules avīzēm un ziņu aģentūrām.

Neesam arī atgājuši no sākotnējā mērķa – informāciju sniegt galvenokārt angļu valodā, tā – lai varam sasniegt visplašāko lasītāju loku. Tagad arī piedāvājam rakstus latviski, bet lielākais uzsvars tomēr ir uz angļu valodu. Aptaujās, ko esam veikuši šo 10 gadu laikā, mūsu lasītāji pat izteikuši vēlmi lasīt rakstus krieviski, vāciski, spāņu valodā, bet tomēr visreālākais modelis ir patreizējais.

Vienmēr cenšamies portālā iekļaut jaunākās tehnoloģijas, tas mums arī tāds pašmērķis. Piedāvājam mūsu portāla mobilās versijas, ātri pieslēdzāmies Twitter, esam atrodami Facebook, RSS barotni piedāvājam jau vairākus gadus. To pat izmantojušas Latvijas vēstniecību mājaslapas.

I.N.: Lūdzu pastāsti vēl par to, ko Tev nepajautāju; kas tas būtu?

D.G.: Mums visiem ir bijis liels prieks veidot Latvians Online. Gandarījums liels, kad dzirdam no lasītājiem pozitīvas atsauksmes; prieks, ka mūsu portālu arvien vairāk atpazīst ne tikai ārpus Latvijas, bet arī Latvijā. Prieks, ka paši esam auguši un daudz mācījušies šinī 10 gadu laika posmā – saprast to, ko sniegt lasītājiem, kā pašiem vislabāk vienam ar otru uzņemt kontaktu (Vēl arvien atrodamies dažādos kontinentos un tiekamies tikai reizi, divas gadā – jubileju arī sanāks svinēt atsevišķās puslodēs. Vajadzēs pa Skype kopīgi uzdzert šampanieti!) un ceram, ka ar katru nākošo gadu idejas un enerģija neapsīks, un ka netrūks arī rakstītāju. Un arī prieks, ka lasītāji paši arvien vairāk piedalās ar informācijas sniegšanu – iesūtot sarīkojumu sadaļā ziņas par sarīkojumiem, piedaloties lasītāju forumos, kā arī aktīvi ievietojot komentārus par rakstiem. Atgriezeniskā saikne vienmēr svarīga – ka nejūties, ka darbojies tukšā telpā, bet ka ir auditorija, pie kuras šī informācija nonāk. ■



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com