Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dziesmu un Deju svētki – Otrā diena

Pasaules latviešu konference un folkloras kopu uzstāšanās – Deju koncerts „Vēl simts gadu dejai“ – Senioru koru koncerts – Vokālo ansambļu parāde un amatierteātru izrādes

Laikraksts Latvietis Nr. 508, 2018. g. 9. jūlijā
Inga Vasiļjeva -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
2018-XXVI-DziesmuSvetki

Konference „Latvieši pasaulē – piederīgi Latvijai. FOTO Reinis Oliņš (Latvijas Nacionālā kultūras centra arhīvs).

Bērnu vokālo ansambļu koncerts Vērmanes dārzā. FOTO Aivars Liepiņš (Latvijas Nacionālā kultūras centra arhīvs).

Svētku otrajā dienā, 2. jūlijā, notika Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanai un attīstībai veltīta pasaules latviešu konference, skatuvisko deju koncerts Vēl simts gadu dejai, senioru koru koncerts Margodama saule lēca, bērnu un jauniešu vokālo ansambļu koncerts, labāko Latvijas vokālo ansambļu finālsacensības, amatierteātru parāde, Pasaules latviešu dienu deju un folkloras kopu koncerts Cilvēks. Mūžs. DIMD! un danču vakars ar ārvalstu latviešu folkloras kopām.

Plkst. 10.00 – 16.00 Rīgas Latviešu Biedrības namā ar konferenci Latvieši pasaulē – piederīgi Latvijai. Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšana un attīstība tika godināta Pasaules latviešu diena. Šogad, Latvijas 100. dzimšanas dienā, ikgadējās konferences tēma ir Dziesmu un deju svētki, kas apvieno latviešus visā pasaulē. Dienas kārtībā lekcijas, referāti un paneļdiskusijas par Dziesmu un deju svētku vēsturi, nākotni un tradīcijas attīstību Latvijā un ārvalstīs.

No 2. līdz 8. jūlijam Rīgas Latviešu biedrības nama telpās bija apskatāma arī izstāde Latviešu Dziesmu svētki ārpus Latvijas, kas atspoguļos to norisi no 1946. gada līdz mūsdienām Ziemeļamerikā, Austrālijā un Eiropā. Ekspozīcijas pamatā – fotogrāfijas no privātiem un Latvijas muzeju arhīviem un svētku dalībnieku citāti. Izstādi veidojis muzejs un pētniecības centrs Latvieši Pasaulē.

Plkst. 16.00 un plkst. 20.00 Arēnā Rīga notika Latvijas skatuviskās dejas koncerts Vēl simts gadu dejai. Kā rodas un kas rada latviešu skatuvisko deju? Atbildes uz šo jautājumu koncerta apmeklētāji varēja rast, ieskatoties horeogrāfu dzīves gājumā un radītajās dejās un izzinot, kā dejas raksts sasaucas personību, laikmetu un iedvesmas avotiem. Koncertā iekļautas 17 horeogrāfu – Aijas Baumanes, Agra Daņiļeviča, Ilmāra Dreļa, Jāņa Ērgļa, Taigas Ludboržas, Imanta Magones, Ilzes Mažānes, Artas Melnalksnes, Viļa Ozola, Jāņa Purviņa, Guntas Skujas, Alfrēda Spuras, Harija Sūnas, Ulda Šteina, Helēnas Tangijevas-Birznieces, Ulda Žagatas un diasporas horeogrāfa Viļņa Birnbauma – dejas, ko skatītājiem atklāja vairāk nekā 1300 dejotāju.

Plkst. 18.00 – 20.00 Esplanādē ikviens bija aicināts uz senioru koru koncertu Margodama saule lēca. Tā vadmotīvs – Dzīves svinēšana dziesmā. Dažādu laiku dziesmas par sauli, zemi un mums pašiem izdziedāja Latvijas senioru koru 1000 dziedātāju kopkoris. Kā saule rotaļājas gaismas mežģīnēs Latvijas ozolu zarotnē, tā dziesma savij kopā dažādas paaudzes un Latviju likteņu līkločos. Koncerta mākslinieciskie vadītāji – Daiga Galeja un Bruno Cabulis.

Plkst. 10.30 –14.00 Vērmanes dārzā notika Bērnu un jauniešu vokālo ansambļu koncerts, kurā piedalījās 14 bērnu un jauniešu vokālie ansambļi – Valsts izglītības satura centra rīkotā vokālās mūzikas konkursa Balsis 2018 laureāti, katrs ar 15–20 minūšu garu programmu.

Plkst. 11.00 –21.00 Mazo ģildi pieskandināja labākie Latvijas vokālie ansambļi. Finālsacensības sieviešu, vīru, jaukto, senioru un pusprofesionālo vokālo ansambļu kategorijās vērtēja starptautiska žūrija.

Plkst. 14.00 – 21.30 Vērmanes dārzā bija skatāmas latviešu amatierteātru izrādes – Ādolfa Alunāna lugu iestudējumi. Pirmajam profesionālajam latviešu aktierim, režisoram, dramaturgam, latviešu teātra pamatlicējam Ādolfam Alunānam šogad tiek svinēta 170.  dzimšanas diena. Viņa darbu iestudējumi Latvijas un latviešu diasporas amatierteātros ir veltījums latviešu teātra tēvam. Visas dienas garumā Vērmanes dārzā bija skatāmi, apmēram, 15 iestudējumi.

Plkst. 19.30-21.00 Rīgas Latviešu Biedrības namā notika Pasaules latviešu dienu deju un folkloras kopu koncerts Cilvēks. Mūžs. DIMD! Koncerta programmā – darbi no pēdējos gados ārzemēs notikušo latviešu Dziesmu un deju svētkiem, kolektīvu iemīļotās dejas, dziesmas, jaundarbi, kā arī XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un XVI Deju svētku repertuārs. Koncertā piedalījās vairāk nekā 1000 dalībnieku

Plkst. 21.30 – 23.00 Vērmanes dārzā Pasaules latviešu dienas noslēgumā ārvalstu latviešu folkloras kopas visus interesentus aicināja uz Danču vakaru. Dančus vadīja, ierādīja un muzicēja folkloras kopa KOKĻU ZAPTE (Lielbritānija), Luksemburgas latviešu folkloras kopa DZĒRVES un Ziemeļanglijas latviešu folkloras kopa DŪDALNIEKI (Lielbritānija).

Inga Vasiļjeva
XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Sabiedrisko attiecību vadītāja



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com