Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jūrmalā godina savējo

„Madama Butterfly“ 1925. gada skatuves ietērps joprojām modē

Laikraksts Latvietis Nr. 504, 2018. g. 4. jūnijā
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pateicības vārdus saka Vītolu dzimtas pārstāve Dace Vītola. FOTO Aina Gailīte.

Piemiņas plāksnes atklāšana – tēlnieks Jānis Strupulis un Dace Vītola. FOTO Aina Gailīte.

No kreisās: Ingrīda Burāne, Aina Gailīte, Dace Vītola, Jānis Strupulis. FOTO no Ainas Gailītes personīgā arhīva.

25. maija saules sakarsētā pusdienlaikā Jūrmalas priežu mežā Dzintaros, Ķemeru ielā 23 pulcējās ļaudis ar ziediem. Jubileja, – tikpat kā, pie šī nama sienas tika atklāta piemiņas plāksne latviešu māksliniekam gleznotājam Kārlim Eduardam Vītolam (1877. – 1954.).

Koku paēnā stīgu trio atskaņoja brīnum skaistus skaņdarbus. Lūgtie viesi pulcējās tieši uz Ķemeru ielas, pāris reižu palaižot garām braucošus auto. Pie mājas sienas piestiprinātā piemiņas plāksne bija nosegta ar teju simts gadu vecu dzimtas īpašumu – izšūtu galdautu. Goda brīdi vadīja Vītolu dzimtas pārstāve Dace Vītola, iepazīstinot klātesošos ar idejas rašanos un tās praktisko pusi, kas faktiski tika paveikta īsā laikā.

To protams var izdarīt, ja ir daudz atsaucīgu cilvēku, kas palīdz, un tie arī šajā godināšanas pasākumā tika pieminēti ar ziediem un veselības slotiņām, jo Jūrmala tak ir zaļa. Tēlnieks Jānis Strupulis saņēma pateicības vārdus ar savu šī gada pirmo Jāņu vainagu, viņš kopā ar Daci Vītolu atsedza piemiņas plāksni – lakonisks teksts un ļoti skaists cilnis.

Tālāk, kā jau tādās atklāšanas reizēs pieņemts, uzrunas un fotografēšanās. Es izmantoju iespēju un apskatīju telpas, kurās ir saglabātas mākslinieka Eduarda Vītola laika liecības. Pa to laiku viesu saviesīgās sarunas turpinājās dārzā pie lapenes, baudot dažādas un ļoti gardas rabarbermaizītes. Tas viss notika stīgu trio skaņās un kustīgās koku lapu gaismēnās. Tas viss man tik ļoti atgādināja filmu par Kārli Zāli ar viņa izsmalcinātajiem dārza svētkiem. Noskaņai liels spēks.

Par pašu mākslinieku Eduardu Vītolu oficiālajā informācijā rakstīts: bija latviešu mākslinieks, scenogrāfs, gleznotājs, pedagogs, grāmatu ilustrators, veidoja metus mēbelēm, rotām un metālkalumiem, arī Kuzņecova un Jesena porcelāna fabriku traukiem. Mākslinieka 140. jubileja tika atzīmēta viņa dzimtajā pusē Limbažos.

Izstāde muzejā tika sarīkota ar Eduarda Vītola daiļrades pārzinātājas, mākslas zinātnieces, Latvijas Mākslas akadēmijas profesores Ingrīdas Burānes palīdzību, tāpat kā topošā nākamā gada izstāde Jūrmalas muzejā. Eduarda Vītola 1925. gadā veidotā scenogrāfija un tērpi operai Madama Butterfly ir aktuāli arī šodien. Mākslinieka radošais darbs bija arī valsts novērtēts 1929. gadā – Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks.

Man, kā jūrmalniecei, ir ļoti patīkami, ka Jūrmala ir ieguvusi vēl vienu vērtīgu mākslas darbu, tēlnieka Jāņa Strupuļa veidoto piemiņas cilni. Šajos laikos var daudz izdarīt – vajag tik rakt.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com