Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Maija Kovaļevska dzied Sidnejā

Koncerts veltīts Preiļu Brīvajai skolai

Laikraksts Latvietis Nr. 499, 2018. g. 16. apr.
Jānis Pīrāgs -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Koncertmeistars Rolands Pīlmans un soprāns Maija Kovaļevska. FOTO Ojārs Greste.

Koncerta publika. FOTO Ojārs Greste.

Koncertmeistars Rolands Pīlmans un soprāns Maija Kovaļevska ar koncerta organizētājiem Baibu Bērziņun (2. no kreisās) un Ojāru Gresti (1. no labās). FOTO Olivers Vudkoks (Oliver Woodcock).

„Tas bija ne tikai koncerts, – tas bija notikums!”, „Pa ķermeni skrēja skudriņas“, „Asaras acīs un prieks sirdī“, „Skaists un emocionāls koncerts; tas paliks atmiņā uz mūžu!“ – tā teica klātesošie par pasaules slavenās latviešu soprāna – Maijas Kovalevskas – 18. marta labdarības koncertu Sidnejā.

Koncerts notika Ojāra Grestes mājā. Pie klavierēm koncertmeistars Rolands Pīlmans (Roland Peelman). Viesi bija lūgti plkst. 16.00 uz atspirdzinājumiem un uzkodām, ar koncerta sākumu plkst. 17.00. Grestes dzīvojamā istaba bija iztukšota no mēbelēm, un to vietā rindās bija salikti krēsli 40 latviešu un cittautiešu mūzikas cienītājiem. Šī bija reta izdevība dzirdēt divus pasaules klases māksliniekus intīmā vidē. Un ne tikai dzirdēt, bet tuvā klātbūtnē izjust skaņu vibrācijas visā ķermenī.

Maija Kovaļevska ir starptautiski atzīts soprāns un ir dziedājusi uz pasaulē pazīstamāko operu skatuvēm, tai skaitā Ņujorkas Met, Milānas La Scala, Londonas Covent Garden, Sidnejas Operas namā, Vīnē, Minhenē, Losandželosā, Ženēvā, Meksikā, Buenosairesā, Sanpaulo un citur. Viņai ir bijušas vadošās lomas operās Bohēma, Jevgeņijs Oņegins, Orfejs un Eiridīke, Dons Žuans, Figaro kāzas, Turandota, Simon Boccanegra un Traviata. Pašlaik Maija Kovaļevska Sidnejā dzied Mimi lomu šī gada Opera on the Harbour uzvedumā Bohēma.

Koncertmeistars Rolands Pīlmans ir viens no Austrālijā pazīstamākajiem muzikantiem un moderno mūzikas ansambļu mākslinieciskajiem vadītājiem. Viņš pašlaik vada Kanberas Starptautisko mūzikas festivālu un pirms tam 25 gadus bija mākslinieciskais vadītājs a capella ansamblim The Song Company.

Šis labdarības koncerts atbalstīja Preiļu Brīvo skolu, Preiļos, Latgalē, Latvjā. Skolu pirms dažiem gadiem dibināja vecāki un draugi, lai skolniekiem mācītu par vidi, par pasaules dažādību, par Latvijas vēsturi un kultūras bagātību un par Latgales īpašo valodu un kultūru. Skola pašlaik atrodas ārpus Preiļiem, bet ir atrastas telpas pilsētā, un mērķis ir tās remontēt un atvērt skolas gada sākumā šī gada 1. septembrī. Koncerta apmeklētāju ziedojumi atbalstīs remonta projektu.

Maija Kovaļevska atsaucās Grestes aicinājumam dziedāt šajā labdarības koncertā, jo izrādās, ka viņai ir netiešas saites ar Preiļu Brīvo skolu. Divi no vissvarīgākajiem dibinātājiem ir Ingūna un Aigars Zīmeļi. Viņu vecākā meita Lelde pavadīja gadu Sidnejā 2015/2016. gadā, studējot Sidnejas Universitātē. Mācību laikā Lelde dzīvoja Grestes mājā un caur viņu satika Maiju Kovaļevsku, kad Maija dziedāja Mimi lomu Sidnejas Operas namā 2016. gadā.

Maija paskaidroja: „Tās lietas jau vienmēr nāk no augšas, kā teikt. Tas nav tā, ka Tu pats to izvēlies. Piedāvājums bija, un es jutu, ka tas varētu izdoties labi. Tad bija tikšanās ar Rolandu Pīlmanu, un biju vienkārši sajūsmā par to, kāds viņš ir mūziķis un pianists. Kad viņš piesēdās un no lapas lasīja latviešu mūziku, es nevarēju noticēt, ka viņš nav latvietis! Tas man tiešām bija pagodinājums ar viņu kopā uzstāties. Un koncerta mērķis atbalstīt Preiļu Brīvo skolu arī bija labs. Izdevās tāds sirsnīgs koncerts; man bija prieks palīdzēt, kaut vai ar mazumiņu.“

Programmas pirmajā daļā Maija dziedāja trīs latviešu dziesmas: Jāņa Mediņa Ir viens vakars, Emīla Dārziņa Mātes gars un Jāzepa Vītola Aizver actiņas un smaidi. Sekoja Rolanda Pīlmana solo – Franča Šūberta Trīs muzikāli momenti. Pianists saistoši iepazīstināja klātesošos ar Šūberta dzīvi un pastāstīja, kā šī mūzika tapa.

Maija atgriezās ar trijām Džakomo Pučīni operu ārijām – Mi chiamano Mimi no Bohēma, Tu che di gel sei cinta no Turandota un O mio babbino caro no Gianni Schicchi. Pirmā dziesma ir labi pazīstama visiem operas cienītājiem; to dzied Mimi, kad pirmo reizi iepazīstas ar Rodolfo. Otrā ārija, ko dzied verdzībā sagūstītā Liu, ir it sevišķi dramatiska un beidzās ar Liu pašnāvību. Lai izceltu dramatisko, Maija dziedāju šo āriju stāvot uz kāpnēm. Trešā dziesma no Pučini vienīgās komēdijas ir viena no populārākam soprāna ārijām – tajā Lauretta lūdzas savam tēvam, lai neizšķir viņu no viņas iemīļotā Rinuccio.

Rolands turpināja ar Kloda Debisī (Claude Debussy) Etude pour les arpèges composes. Noslēdzot koncertu, Maija dziedāja Lūcijas Garūtas Mēness laiva ar Raiņa skaistajiem vārdiem.

Par izvēlētajām latviešu dziesmām Maija teica: „Pirmkārt vairākas no tām ir ļoti pazīstamas, piemēram, Vītola „Aizver actiņas“ visi zina, un arī Mediņa dziesmas daudzi zina. Tāpat Lūcijas Garūtas „Mēness laiva“ ir viena no skaistākajām dziesmām, kas veltīta Mildai Brehmanei-Štengelei. Viņa bieži izpildīja to koncertos arī tad, kad braukāja ārpus Latvijas. Man ir pagodinājums, ka es varu šo dziesmu tagad izpildīt, kā pēctece, tā sakot. Dārziņš savukārt man ir ļoti tuvs komponists un dziesma „Mātes gars“ atspoguļo latviešu kultūras mentalitāti, latviešu sirsnību, vienkāršību un to, ka latvieši ir ļoti emocionāla tauta. Šajā gadījumā Dārziņš runā par savu māti, par ģimenisko kopību, un tur tas viss ir tajā dziesmā. Domāju, ka šī kopība arī bija jūtama šajā koncertā.“

Bija labi sagatavota programma koncertam (angļu valodā, jo klausītajos bija gan latvieši, gan cittautieši) ar paskaidrojumiem par latviešu komponistiem un viņu nozīmi latviešu mūzikas vēsturē. Latviešu dziesmām bija angļu tulkojumi un Pučīni ārijām paskaidrojumi par dziesmu kontekstu.

Pēc koncerta klātesošie pakavējās kopā ar māksliniekiem un turpināja baudīt garšīgās uzkodas un atspirdzinājumus. Lai saskaņotu ar latviešu un itāļu mūziku koncerta programmā, uzkodas un vīni bija attiecīgi izvēlēti. No latviešu virtuves bija pīrāgi, protams, un rupjmaizes ar siļķi. No itāļu virtuves baudījām Sicīlijas kotletes, arancini ar sēņu pildījumu, un itāļu dzirkstošos un citus vīnus. Šefpavārs bija uzzinājis, ka Maijas iemīļotākā virtuve ir itāļu, un otrā vietā japāņu; tāpēc pie uzkodām bija arī suši.

Klātesošie jūsmoja par koncertu. Vita: „Tas bija vienreizējs piedzīvojums. Bija tik patīkami pacilāta gaisotne, un mīlīga, priecīga, draudzīga noskaņa. Es jutu, ka visi bija kopā it kā lielos ģimenes svētkos. Viss notika dabiski bez formalitātes, ar bērniņiem un sunīti pa starpu. Man gribējās raudāt; es jutos ļoti aizkustināta līdz sirds dziļumiem. Te dvēseles satikās, tā bija bauda! Paldies, Maija, ne tikai Jūsu dziesmai, bet arī Jūsu sirdij.“

Pēteris: „Man viss ķermenis no galvas līdz kāju pirkstgalu kauliņiem ievibrējās. Iespaids bija tik ilgstošs, ka pat nedēļu vēlāk, kad iedziedājāmies vīru kora mēģinājumā, varēju to vibrāciju vēl sajust. Grūti paskaidrot, bet koncerts ievibrējās manī vairāk nekā kaulos vien. Maijai balss ir tik dzidra un skanīga, ka tā pārņem domas; domas izgaist, laiks paplašinās un tu baudi dziesmas saviļņojumu.“

Koncertu organizēja Ojārs Greste kopā ar Baibu Bērziņu, kuri abi pazīst Zīmeļu ģimeni un citas Preiļu Brīvās skolas ģimenes. Paldies Ojāram un Baibai par uzņēmību! Paldies Yuga restorānam par ēdienu un vīniem, Marijai Podniecei par siļķu maizītēm, Mārim Celinskim par pīrāgiem, Oliveram Vudkokam (Oliver Wood­cock) (The Tattooed Sailor Coffee Roasters) par kafiju un Sidnejas Latviešu biedrībai par iespēju aizņemties krēslus koncertam.

Liels paldies visiem, kas nāca uz koncertu un tik devīgi ziedoja naudu. Ziedojums Preiļu Brīvajai skolai pārsniegs $4 000. Varat iepazīties ar Preiļu Brīvo skolu un skolas nama remonta projektu šeit: youtube.com/watch?v=_iqlxBsvkfE. Ja vēlaties ziedot Preiļu Brīvajai skolai, lūdzu, sazinājāties ar Baibu Bērziņu (tālr.: 0488 772 000) vai Ojāru Gresti (tālr.: 0434 295 871).

Un vislielākais paldies Maijai Kovaļevskai un Rolandam Pīlmanam par šo vienreizējo koncertu; tas tiešām bija notikums!

Maiju Kovaļevsku var dzirdēt Sidnejā Opera on the Harbour „La Bohème“ uzvedumā: 13., 15., 18., 20. un 22. aprīlī.

Tautiešiem arī būs iespēja dzirdēt Maiju koncertā kopā ar koncertmeistari Dzintru Erlihu Sidnejas Latviešu namā 28. aprīlī plkst. 14.00; Adelaides Svētā Pētera baznīcā 4. maijā plkst. 18.00 un Melburnas Latviešu namā 6. maijā plkst. 14.00.

Jānis Pīrāgs
Laikrakstam „Latvietis“

Fragments no koncerta:
https://www.youtube.com/watch?v=BrTnAFomWKQ



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com