Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

„Sarkanās līnijas“

Laikraksts Latvietis Nr. 499, 2018. g. 16. apr.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Sīrija pārkāpa ASV prezidenta Donalda Trampa novilkto sarkano līniju, un saņēma triecienu – vairāk nekā 100 spārnotās raķetes no ASV, Apvienotās karalistes un Francijas kuģiem un lidmašīnām. Iemesls? Sīrijas militārie spēki esot izmantojuši ķīmiskus ieročus – hlora gāzi, – lai nogalinātu 60 cilvēkus Doumas pilsētā vienu nedēļu agrāk.

Sīrijas režīma atbalstītāja – Krievija – bija brīdinājusi, lai neizpildītu solīto triecienu, bet tas tomēr neatbaidīja prezidentu Trampu un viņa domubiedrus.

Ko lai mēs domājam par šādu rīcību? Vidusjūrā esošie ASV karakuģi USS Porter un USS Ross vien esot palaiduši 59 Tomahawk spārnotās raķetes uz Sīriju. Katra varētu izmaksāt ap 1 miljons Austrālijas dolāru, tātad ir bijis arī nopietns finansiāls ieguldījums.

Sarkanās līnijas ir tikai efektīgās, ja tās ir ticamas. Esam agrāk piedzīvojuši citus draudus par sarkanām līnijām, kuras tika pārkāptas bez sekām. Tāpēc, neatkarīgi no tā, vai piekrītam vai nepiekrītam, kur ir novilkta sarkanā līnija, ir labi zināt, ka tādas ir reālas.

NATO un Latvijas gadījumā, sarkanā līnija ir uzbrukums jebkurai no alianses valstīm, un NATO līguma 5. paragrāfa ticamība ir galvenais, kas mūs sargā no iebrukuma. Ne jau tas, ka tie minimālie NATO spēki, kas atrodas uz vietas Latvijā paši varētu atvairīt nopietnu uzbrukumu.

Mēs arī varam būt pateicīgi par to, ka šī cīkstēšanās abu lielvalsts starpā notiek tālu no mūsu robežām, un ka mēs neesam Ukrainas vai Gruzijas situācijā, kad cīņa notiek mūsu teritorijā.

Cīkstēšanās par ietekmi, tomēr, notiek visur pasaulē un visu laiku, un ne visi mūsu NATO un Eiropas Savienības sabiedrotie ir vienlīdz palīdzīgi. Briselē šonedēļ ir noplūduši dokumenti par Krievijas Gazprom soļiem uzspiest Krievijas ārpolitikas prasības Eiropai. Gazprom esot pārkāpusi vairākus Eiropas Savienības likumus, izmantojot savu vadošo stāvokli gāzes tirgū, bet Eiropas komisija esot gatava tos pieļaut, lai tikai Rietumeiropa saņemtu labvēlīgāku statusu.

Slepenais dokuments esot sagatavots 2015. gadā pēc 4 gadu izmeklēšanas. Piemēram, Polijai bija jāmaksā $350 par 1000 kubikmetriem gāzes, kamēr Vācijai bija jāmaksā tikai $200, kaut arī gāze plūda pa to pašu vadu. Un nedrīkstēja Krievijas gāzi no Rietumiem sūtīt atpakaļ uz Austrumeiropu.

Mums jāpastāv par sarkano līniju ievērošanu ne tikai bruņotā konfliktā, bet arī ekonomiskā konfliktā.

GN
2018. g. 15. aprīlī



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com