Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„2016. gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens“

„Mans dopings ir mana tauta“

Laikraksts Latvietis Nr. 446, 2017. g. 13. febr.
Vineta Poriņa, Ieva Kolmane -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Beigusies Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, šogad jau četrpadsmitā, akcija Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens.

Apkopoti spilgtākie priekšlikumi 2016. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kategorijā. Sīkāk par akcijas mērķiem un nolikumu sk.:
http://lvak.wordpress.com/gada-vards-nevards-teiciens/

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja valodniece sociolingviste Dr. philol. Vineta Poriņa (Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa jeb RLB LVAK), literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība jeb LRS), sabiedriskā darbiniece Maija Sinka-Gobiņa (RLB LVAK), latviešu vieslektore Vašingtonas Universitātē Dr. philol. Iveta Grīnberga, Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes profesors Dr. philol. Juris Baldunčiks, žurnālists un publicists Egīls Zirnis (LRS); tulkotājs, terminologs un literārais redaktors Aldis Lauzis.

Balsojumā noskaidrojies, ka žūrijas locekļi diezgan lielā vienprātībā 2016. gada spārnotā teiciena titulu piešķir boksera Maira Brieža izteikumam Mans dopings ir mana tauta. Citi pretendenti uz gada spārnotā teiciena vietu bija šādi: Savickis ir izdukurēts; Piemineklis nomocītajam kredītņēmējam; Kapu tramvajs un Meliem īsas sliedes (par korupciju, neētiskumu, būvējot jaunu tramvaja līniju virs Lielo kapu apbedījumiem jeb par t.s. Skanstes tramvaja jautājumu).

Gada nevārda kategorijā pieteikto vārdu klāstā vēlmei izteikt neapmierinātību ar pašiem vārdiem vienmēr piejaucas vēlme paust neapmierinātību ar to, kas notiek pasaulē vai tepat Latvijā. Valodnieki vairāk skatās uz to, kas būtu vai nebūtu pieļaujams pēc valodas un stilistikas normām, un šoreiz nelaimīgais uzvarētājs ir vārds ekselence ar nozīmi izcilība – bieži lietots svešvārds tādās vārdkopās, kurās tas neiederas un ir pārprotams, piemēram, ekselences centrs un ekselences balva. Ar vārdu ekselence diplomātiskajās attiecībās uzrunā citas valsts galvu, valdības locekli, vēstnieku. Pagātnē tas bija augstas amatpersonas tituls. Citi pretendenti gada nevārda kategorijā bija šādi: vārdi ar izskaņu –ākie (ēstākie, pirktākie, pārdotākie u.c.); atgriezt (ar nozīmi atdot, atdabūt, dabūt atpakaļ, atgūt); establišments; kompetences (ar nozīmi prasmes, mākas); vraps.

Gada vārds – jaunuzņēmums – jau ir plaši ieviesies. Tā nozīme ir jaunizveidots, strauji augošs uzņēmums, kas izstrādā vai jau piedāvā inovatīvu ražojumu, procesu vai pakalpojumu, ar to cenzdamies tirgū ieņemt kādu jaunu nišu (angliski startup). Pērnais gads mūs pārsteidza arī ar pilnīgi jauniem vārdiem. Viens no tiem ir trump(i)s (no angļu Trump). Citi pretendenti gada vārds kategorijā: pēcpatiesības – (pēcpatiesības politiskā kultūra, sabiedrība, laikmets; angl. post-truth, postfactual, latv. svešvārds postfaktuāls); saviskot (v. apropriēt vietā); tuļķība (neveiksmīgs tulkojums, tulkotāju radīts neveikls vārds vai teksts); planšetvecāki (viedierīcēs pārāk bieži iegrimušie vecāki).

Rīgas Latviešu biedrības valde savu speciālbalvu nolēmusi piešķirt teicienam, ar ko klajā nākusi Pasaules Banka: Aktīvās novecošanās izaicinājumi ilgākam darba mūžam Latvijā. Tas atbilst papildu kategorijai – savārstījumiem, kādu arī ienācies daudz. Šajā kategorijā par līderiem kļuvuši šādi teikumi vai frāzes: Aizvadītajā diennaktī Kurzemē kādas kopīgas iedzeršanas laikā suns sakodis trīs cilvēkus; Trīs mazdēlu vecvectēva locītavas ir kā pusaudzim; Tas būtu neprāts – neizmantot šo iespēju neaizņemties, lai nebūtu iespējas neatdot aizņēmumu; Pareizi rūpējoties par savu dzīvnieku, trusis var nodzīvot līdz pat 10 gadu vecumam; Mans kaķis ir jau cienījamā vecumā: mēs tuvojamies jau desmit ciparu skaitlim un tamlīdzīgi teikumi, par kuru jēgu to autori ir piemirsuši.

Akcijas rīkotāji atgādina, ka zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi gadavards@inbox.lv var iesūtīt visu gadu.

Iepriekšējo gadu uzvarētāji gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kategorijās:

2015. gada vārds bija – atkraste; nevārds – uzstādījums, spārnotais teiciens – salauztā slotaskāta krimināllieta.

2014. gada vārds bija – ausīši, nevards – aplikācija, spārnotais teiciens – Es tā neesmu un Tu zini, kas es esmu?

2013. gada vārds – pašbilde (angļu selfie vietā), nevārds – dīli, dīlošana, dīlot, spārnotais teiciens – LV prezidenta atziņa: Nākotne ir nākotnes cilvēku rokās!

2012. gada vārds: ziemotne, nevārds – uzrunāt (problēmu), spārnotais teiciens – Vilks paziņoja, ka Lapsas sūdzība par Zaķi tiks izskatīta.

2011. gada vārds: staidzināt, nevārds – konsolidēt, spārnotais teiciens – rīkojums nr. 2.

2010. gada vārds – zibakcija, nevārds – pa lielam, spārnotais teiciens – Krāniem un buldozeriem jāstrādā lidostā.

2009. gadā par gada vārdu kļuva glābējsilīte, par nevārdu – saīsināt (darbiniekus), par spārnoto teicienu – Un ko jūs saprotat ar politisko atbildību? (ministres jautājums žurnālistei).

2008. gada vārds – talkot, nevārds – šis te.., šo te.., spārnotais teiciens – Pārāk liela cilvēcība sabiedrībai bieži nav saprotama (no politiķa izteikuma) un gada nagla – Nasing spešl (ministra atbilde žurnālistei, kura jautāja, kas īsti notiek Latvijā un kāpēc vajadzīgs miljardu aizdevums).

2007. gadā vārds – ēnstrādnieks, nevārds – (siera) produkts (piemērs tam, kā dažādus izstrādājumus neiederīgi vai bez vajadzības dēvē par produktiem), spārnotais teiciens – Bojāts horizontālais taimkods.

2006. gada vārds – draugoties, nevārds – hendlings (no angļu handling/ zīdaiņa kopšana un auklēšana), spārnotais teiciens – ņēma un uzmeta (no politiķu telefonsarunas).

2005. gadā vārds – smacenis (Anšlava Eglīša darinājums angliskā smogs vietā), nevārds – centrs (vārda jēgai neatbilstošās vārdkopās ar nozīmi liela vai maza vieta, kur kaut kas notiek (tirgotava, kopētava u.tml.), spārnotais teiciens – Vanags noknāba Cālīti.

2004. gada vārds – mēstule (angļu spams vietā), nevārds – māsterplāns (ieteikts aizstāt ar virsplāns), spārnotais teiciens – Valsts deg zilās ugunīs (ar nozīmi valstī krīze).

2003. gada vārds – zīmols (angliskā brends vietā), nevārds – eiro (tā nelokāmības dēļ), spārnotais teiciens – zelta rokas.

Vineta Poriņa, Ieva Kolmane
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com