Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Erna Jansone atgādina par latvisko stilu

Laikraksts Latvietis Nr. 417, 2016. g. 24. jūnijā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Gramata_sega

Grāmatas „Sienas segu un spilvenu meti latviskā stilā“ vāks. FOTO Māris Brancis.

Pavisam nesen pasts man piegādāja sūtījumu – Ernas Jansones 2015. gadā izdotu grāmatu Sienas segu un spilvenu meti latviskā stilā. Klāt pievienota arī vēstule, kurā sacīts:

„Šajā grāmatā esmu ievietojusi izlasi no maniem sienas segu un spilvenu metiem, kas ar pāris izjēmumiem ir radīti trimdā. Es, te dzīvodama, saglabājusi latviešu valodu, kādu mums mācīja runāt un rakstīt pirmajā Latvijā. To pašu arī esmu centusies saglabāt savā daiļradē. Krievu laikos tā bija mūsu tautai apspiesta, un vēl tagad nekur nemāca latviešu stila mācību, kā mums to mācīja Jānis Sudmalis un citi. No laikraksta „Laiks” redzu, ka lietas iet uz labo pusi, un domāju, ka manai daiļradei šodien Latvijā ir vieta.

Grāmata nav komerciāls izdevums, jo ir izdota ļoti mazā skaitā, kā to pati varu atļauties. Kompjūtera laikmetā tas ir iespējams. Vislabāk priecātos, ja Latvijā rastos kāds izdevējs, kas to varētu iespiest lielākā skaitā un tā izplatīt tautā. Latvieši vēl ir dziedātāju tauta, tāpat arī redzamās mākslas entuziasti. – Ceru, ka kāds manā grāmatā atradīs ierosmi savā darbā.“

No grāmatas uzzinu, ka Erna Jansone ir liepājniece, kura pagājušajā gadā nosvinēja 95. dzimšanas dienu. Un, kā pastāstīja Lilija Treimane, kura ar pasta palīdzību atgādāja šo dāvanu, cienījamā audēja joprojām esot pie labas veselības un enerģiska.

Ernas Jansones vectētiņš Indriķis Strīķkalējs no Pērkones pagasta bija ieguvis izglītību Varšavā un darbojies kā iekštelpu dekorators un restaurators, piemēram, restaurējis Alsungas baznīcu. Ziemās viņš esot krāsojis eņģeļus un rozes bagāto vācu pilsoņu dzīvokļu griestos. Erna Jansone pēc pamatskolas beigšanas iestājusies Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā. Cik noprotams, viņa mācījusies tekstilnodaļā, kur viens no iecienītākajiem pedagogiem bija Jānis Sudmanis (1887 – 1984). Cienījamais meistars savulaik darināja dekoratīvus metus ar mitoloģiskiem un tautasdziesmu motīviem, ko vēlāk ieauda tekstilijās.

Milvokos dzīvodama, Erna Jansone turpināja aust un gatavot tautas tērpus un mācīja to darīt citām sievām. Par lielo ieguldījumu daiļamatniecības attīstībā viņa saņēmusi Ziemeļamerikas Latviešu Kultūras fonda gada balvu. 2006. gadā publicēta arī grāmata par latviešu cimdiem angļu valodā.

Grāmatā Erna Jansone ievietojusi 33 vertikālus un horizontālus sienas segu metus, starp tiem arī 1940. gadā radīto diplomdarbu, skolu beidzot. Tas ir īpaši smalki izstrādāts, visu lielo laukumu bagātīgi piepildot ar lielākiem un mazākiem latvju rakstiem, īpaši daudz auseklīšiem. Vēlākajos gados segas nav tik pārslogotas ar ornamentiem kā diplomdarbā. Dažkārt viņa veido veselas mitoloģiskas ainas, piemēram, Mēnestiņš nakti brauca, Rijas ugunis vai Jāņu rīts. Visbiežāk kompozicionāli viens raksts ir centrēts, ap kuru kārtoti citi ornamenti, kā tas ir metā Papardes zieds, Māras gredzens un citos.

Izdevuma otra daļa veltīta latviskiem spilveniem – ne gulēšanai, bet greznumam. To pavisam 39. Spilvenos parasti izvēlēts viens raksts, kas aizņem visu nelielo laukumu, kam pakārto citus kā fonu. Ir arī ļoti grezni ar bagātīgāku rakstu kompozīcijām. Spilveni ir krāsās viengabalaināki, kamēr sienas segās ir izmantotas daudzas krāsas.

Mūsdienu laikos, kad visu nosaka ērtums, rūpniecība, es ticu, ka atkal nāks modē tautiskie raksti (aizgājēja mūžu māju joprojām apsedz ar tautisku segu). Gaidot valsts simtgadi, jau tagad daudzi domā par savu tautastērpu. Bezpersoniskums arvien vairāk ļaudīm nepatīk, viņi tiecas pēc individuālas kultūras. Tad atcerēsies Jāni Sudmali, Jēkabu Bīni un citus, arī Ernas Jansones grāmatu, no kuras smelsies ierosmes ikdienas dzīves izdaiļošanai.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com