Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


XVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls

Šogad bija Vecumnieku novadā

Laikraksts Latvietis Nr. 349, 2015. g. 27. febr.
Agrita Laudurga, Gunta Saule, Eva Vlasova -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

XVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls šogad no 13. – 15. februārim mājvietu bija radis Vecumnieku novadā.

Jau teju kopš janvāra vidus šī gada festivāla mājinieki, Bārbeles folkloras kopas ļaudis Iritas Vimbas vadībā, to sāka ieskandināt, daudzviet Vecumnieku novada pagastu centros rīkodami maskošanās darbnīcas ar stāstījumiem par masku gatavošanu un maskošanās tradīciju, ar Meteņu laika rotaļām, dziesmām un darbošanos. Atskaņas šīm darbnīcām bija labi redzamas, jo festivāla laikā gan Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā, gan Tautas namā varējām skatīt skolēnu darināto mākslas darbu un masku izstādi. Darbi un maskas šurp bija ceļojuši no daudzām Vecumnieku novada vietām.

Festivāls tika atklāts piektdienas, 13. februāra, pievakarē ar Masku izstādes atklāšanu un masku un maskošanās tēmai veltītu koncertu Maskas nāk! Vecumnieku Tautas namā. Līdztekus novada amatiermākslas kolektīvu sniegumam te sanākušajiem bija iespēja skatīt festivāla viesu, lietuviešu masku grupas izrādīšanos.

Sestdien, 14. februārī, lai pievērstu lielāku uzmanību maskošanās tradīciju apguvei, masku grupas devās uz novada lauku sētām. Čigāni, ķekatas, budēļi, vecīši, Sāmsalas ķekatnieki un Ziemeļu buki no dažādām vietām Latvijā – Tārgales, Rīgas, Remtes, Katlakalna, Saulkrastiem, Olaines, Tomes, Bārbeles, Rēzeknes, Mazzalves un Vidrižiem, Užgavēņa maskotie ļaudis no Lietuvas puses Kupišķos dzīvojošās folkloras kopas Kupkemis, svētību, auglību un veselību nesdami pārstaigāja lauku sētas Skaistkalnē, Vallē, Kurmenē, Bārbelē, Stelpē, Misā un Vecumniekos. It visi tika sirsnīgi gaidīti, dāsni pacienāti. Mājinieki aktīvi iesaistījās maskoto izaicinājumos – dziedāja, dancoja, smējās, piedalījās rotaļās, stāstīja par saviem labiem veikumiem. Šo ļaužu darbīgums bija labi redzams ik uz soļa.

Paldies par uzņemšanu Z/S Grantskalni un Z/S Cedelmaņi Bārbeles pagastā, Z/S Saliņas un Smilgas Kurmenes pagastā, Z/S Mačeni un Z/S Brikaucki Skaistkalnes pagastā, Rūtiņi un Z/S Līdumi Stelpes pagastā, Z/S Jaunie Ābiķi un Z/S Ībēni Valles pagastā, Lielzemenes un Rīgas iela 40 Vecumnieku pagastā, kā arī Z/S Bogdani Vecumnieku pagasta, Misas ciematā.

Pēc aktivitātēm visas dienas garumā visas novadā sabraukušās folkloras kopas pulcējās Vecumnieku Tautas namā uz masku saietu un izrādīšanos, kā arī uz individuālo masku skati, kas noslēdzās ar jautru danču vakaru.

Šajā vakarā folkloras kopu dalībnieki, Latvijas folkloras biedrība un Vecumnieku novada dome, atklājot masku saietu un izrādīšanos, teica paldies festivāla brīvprātīgajiem palīgiem, kas palīdzēja kopām iekārtoties un izrādīt Vecumniekus, devās līdzi uz lauku sētām un atbildēja uz dažādiem organizatoriskiem jautājumiem.

Vecumnieku novada Domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals un Latvijas Folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts pasniedza uzslavas un Vecumnieku Tautas nama mākslinieciskās daļas vadītājas Vitas Vēveres darinātas masku piespraudes Karīnai Balodei, Sabīnei Sviķei, Karīnai Šulcai, Lindai Pūķei, Diānai Ivaškevičai, Inesei Pučekai, Liānai Papiņai, Diānai Dolgunovai, Egijai Cēnei, Elīnai Kļaviņai, Edgaram Vanagam, Laurai Jaškovai, Klāvam Zibergam, Antrai Danbergai, Evitai Loginai, Sigitai Žagatai, Liānai Zaicevai, Signei Latūnai, Dagmārai Rusmanei un Madarai Alainei.

Masku grupu izrādīšanās laikā uz Tautas nama skatuves iekārtotās lauku sētas saimnieki (Bārbeles folkloras kopa) svinēja kāzas. Kāzu svinības papildināja 14 masku grupas, kas ieradās lauku sētā veikt auglības rituālus, iet rotaļās, biedēt prom ziemu, izaicināt saimniekus uz spēkošanos un, skatītājiem par lielu pārsteigumu, – pat zagt līgavu.

Kā pirmie lauku sētā ieradās Katlakalna folkloras kopa Rāmupe, kurai sekoja Vidrižu folkloras kopa Delve, abas kopas pārstāvēja Vecīšu masku grupu, čigānu grupas nāca no Saulkrastu folkloras kopas Dvīga un Rēzeknes folkloras kopas Vīteri. Rīgas folkloras kopa Garataka bija ietērpušies Miežvilku maskās, bet Jokdaru jautrības demonstrēja Rīgas folkloras kopa Berendejka. Bārbeles folkloras kopas dalībnieki demonstrēja savas čigānu maskas, kam sekoja festivāla ārzemju viesu – Kupišķu folkloras kopas Kupkemis Užgaveņa (Meteņu) svinēšanas rituāli un jautrības. Budēļu masku grupu pārstāvēja Remtes folkloras kopa Virši un Olaines folkloras kopa Dzedzieda.

Ar pamatīgu troksni un līgavas nozagšanu saimniekus un zālē sanākušos apmeklētājus nobiedēja Rīgas folkloras kopa Skandenieki, kas bija pārtapuši par Ziemeļu bukiem. Sāmsalas ķekatnieki bija ieradušies no Tārgales – Tārgales folkloras kopa Kāndla, bet masku grupu izrādīšanos noslēdza Rīgas folkloras kopas Grodi ķekatas un budēļi, kas skaļiem saucieniem un raga skaņām biedēja prom ziemu.

Pēc masku grupu izrādīšanās folkloras kopas pamīšus spēlēja tautas mūziku un kopā ar Rīgas danču klubu dancoja līdz pat plkst. 2.00 naktī.

Masku tradīciju festivāls ikreiz beidzas ar Masku grupu gājienu. Arī šogad, 15. februārī, kad maskotie no Vecumnieku Tautas nama devās uz Jaunā ezera piekrasti, kur festivāla noslēgums līgani pārauga Meteņu svētīšanā. Te bija gan tradicionālās lielīšanās starp rīdziniekiem budēli un miežvilku, starp ķekatu no Rīgas un grozu no Rēzeknes, starp Vecumnieku pārstāvi un rīkotāju pārstāvi. Arī vīru un sievu savstarpēja spēkošanās. Un, protams, ka uzvarēja diena. Tika iedegts Meteņu uguns, lai sasildītu zemi un pietuvinātu pavasara atnākšanu, no piekalnītes ripināta salmu uguns bumba. Meteņbērni dabūja Meteņa mīzienu – konfektes, spožās Meteņa pogas un arī sniegu aiz apkaklēm.

Šai pasaules centrā atsveicinājāmies ar dziesmām, dančiem, gudriem, mīļiem vārdiem, apskāvieniem, pateicībām – rīkotājiem, dalībniekiem. Ar kopīgo Meteņa putru, tepat uz ugunskura gatavotu. Metenis nosvētīts– ar spožu sauli, paskarbu vēju, ar laimes un pilnības sajūtu sirdī. Ar prieku par pavasari, kas tepat jau miedz ar aci.

Agrita Laudurga, Gunta Saule, Eva Vlasova
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com