Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Raibās Lieldienas Sidnejas Latviešu sestdienas skolā

Stāstījums, sacensības un olu krāsošana

Laikraksts Latvietis Nr. 306, 2014. g. 25. apr.
Iveta Kaņepe -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Marita Lipska pastāsta par Lieldienu ticējumiem. FOTO Undis Kaņepe.

Toms Veidners un Skots Teilors (Scott Taylor) cep pusdienās desiņas un sīpolus. FOTO Undis Kaņepe.

Spēļu grupas un pamatskolas bērni kopā piedalās Lieldienu ticējumu konkursā. FOTO Undis Kaņepe.

Bērni aplīmē olas ar rīsiem un dažādas krāsas lēcām. FOTO Undis Kaņepe.

Spēļu grupa krāšo olas. FOTO Undis Kaņepe.

Nokrāsotās olas. FOTO Undis Kaņepe.

Olu ripināšana. FOTO Undis Kaņepe.

Sestdien, 12. aprīlī, dienu pirms Pūpolu svētdienas, Lieldienas jau tika iešūpotas Sidnejas Latviešu skolā! Bija pulcējušies gan Latviešu skolas skolēni, gan viņu vecāki, kā arī radi un draugi.

Nāc nākdama, Liela diena,
Visi bērni tevi gaida.
Visi bērni tevi gaida,
Aiz vārtiem sasēduši.

Sestdienas rīts sākās ar Maritas Lipskas stāstījumu par Lieldienu nozīmi Latviešu kultūrā un kristiešu pasaulē. Kristiešiem Lieldienas ir īpaši nozīmīgas tāpēc, ka šajā laikā Jēzus Kristus tika piesists krustā, bet pēc tam augšāmcēlās no mirušajiem. Arī latviešu kultūrā Lieldienas ir vieni no nozīmīgākajiem svētkiem līdzās Jāņiem un Ziemassvētkiem. Jau pirms kristietības ienākšanas Latvijas teritorijā vietējie iedzīvotāji svinēja Lielo dienu, kas iezīmēja laiku, kad diena un nakts kļuva vienādi garas. Šajā laikā tika svinēta gaismas uzvara pār tumsu.

Maritas Lipskas stāstījums tika papildināts ar Latvijas Televīzijas (LTV1) raidījumu epizodēm, kuras iepazīstināja klātesošos ar Lieldienu tradīcijām un ticējumiem.

Pēc informatīvās daļas bija pienācis laiks pirmajām sacensībām – Ingrīdas Veidneres un Maritas Lipskas vadītajam Lieldienu ticējumu konkursam. Dalībnieki tika sadalīti 7 grupās. Katrai grupai vajadzēja izdomāt savas komandas nosaukumu. Te nu bija gan tradicionālie Lieldienu zaķīši, Cālīši, Vārītās olas un Šokolādes olas, gan alternatīvāki – Mopši, Trakie sunīši un pat Smirdīgās olas. Uzdevums visiem bija viens – bija jāsaliek kopā ticējumi, kas bija sadalīti vairākās daļās. Dažiem veicās labāk, dažiem ne tik labi, bet jautrības netrūka.

Ai, bagāti Lieldiensvētki,
Lieli olu gribētāji:
Trīs dieniņas, trīs naksniņas
Zaga olas vistiņām.

Kas nu par Lieldienu svinībām bez olu krāsošanas? Skolas vadība un skolotāji bija izveidojuši 7 radošās darbnīcas. Bērniem acis žilba no iespēju pārpilnības. Skolotāju un vecāku vadībā bērni varēja krāsot olas, izmantojot jau tradicionālās metodes – aptinot ar dziju, lapiņām un vārot sīpolu mizās, krāsojot ar krītiņiem un pārtikas krāsām, kā arī ne tik atpazīstamu paņēmienu – aplīmējot olas ar rīsiem un dažādas krāsas lēcām. Bērni labprāt iesaistījās gan olu krāsošanas, gan Lieldienu rotājumu un kartiņu gatavošanas darbnīcās. Visi darbiņi pēc tam tika izlikti izstādē.

Pēc labi padarīta darba visi tika aicināti iestiprināties ar latviskiem un ne tik latviskiem gardumiem. Galdā tika liktas ceptas desiņas ar štovētiem kāpostiem, „karstie suņi“ (Hot Dogs), mazās kūciņas, augļi un uzdzert varēja kvasu. Par to lielais paldies mūsu čaklajiem pavāriem!

Kamēr visi iestiprinājās, Lieldienu zaķis bija iemaldījies Latviešu nama Lielajā zālē un atstājis paprāvu klāstu ar šokolādes olām. Olu bija tik daudz, ka pat īsti meklēt nevajadzēja. Bērni spēja tik vākt.

Nu un pēc visām olu krāsošanas un meklēšanas ēverģēlībām, visi varēja iemēģināt roku tradicionālajās olu ripināšanas sacensībās. Labākie olu ripinātāji saņēma nelielas dāvaniņas – šokolādes oliņas.

Svinēšanas noslēgumā visi vēl vienojās kopīgā dziesmā Spīdēja saulīte upītes malā un krāsainu olu pilniem groziem devās mājās.

Lielie un mazie svinētāji sūta lielo paldies visiem pasākuma veidotājiem par jaukajām svinībām un sagādāto svētku prieku.

Iveta Kaņepe
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com