Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Maigā vara“ pārmet Latvijai

EDSO cilvēktiesību konferencē Varšavā un Latvijā

Laikraksts Latvietis Nr. 280, 2013. g. 17. okt.
Vineta Poriņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Konferences kopskats. FOTO Vineta Poriņa.

Pie mikrofona Vineta Poriņa.

No kreisās: Marts Rannuts (Igaunija, NVO), Vineta Poriņa, Rafi Haradžanjans (Latvija, NVO).

Polijā no 23. septembra līdz 4. oktobrim notika cilvēktiesību jautājumiem veltīta Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja (ODIHR) ikgadējā konference, kurā piedalījos pēc organizatoru ielūguma un EDSO ģenerālsekretāra L. Zanjēra rosināta.

Konferencē liels skaits Latvijas, Krievijas u.c. valstu cilvēktiesību nevalstisko organizāciju (NVO) pauda daudz sagrozītu faktu, nepamatotu pārmetumu Latvijai u.c. Baltijas valstīm par nacionālo minoritāšu stāvokli tajās. Izskanēja viedokļi, ka tiekot likti pamatīgi šķēršļi pilsonības iegūšanai, proti, jākārto sarežģīts valsts valodas eksāmens, nepilsoņi pilnībā esot bezvalstnieki, minoritātēm Latvijā esot arī problemātiski iegūt izglītību savā dzimtajā valodā, uzvārdi nepareizi tiekot rakstīti latviešu valodā, t.i., ar galotnēm, un pat tāds fakts, ka neļaujot bērniem Latvijā likt vārdu Miron u.c.

Pret notiekošo Latvijas valodas, pilsonības un minoritāšu jautājumos runāja tādas Krievijas ietekmes ārvalstīs humanitārās dimensijas jeb maigās varas realizētājas kā starptautiskās tiesībsargājošās kustības Pasaule bez nacisma viceprezidents V. Engelss, kurš Latvijā u.c. ir uzstājies kopā ar Saskaņas centra (SC) politiķiem, piemēram, I. Cvetkovu, Rīgas Domes deputātu R. Pakratovu u.c. Reģistrēto dalībnieku skaitā ir arī Boriss Špīgels, kas šo maigās varas organizāciju veidojis par starptautisku tīklu. Piemēram, tās atzara – Somija bez nacisma – pārstāvis runāja par nepilsoņu pazemošanu Latvijā un nacionālistu pastāvošo režīmu. Bija redzams, ka Krievijas maigās varas organizācija Pasaule bez nacisma monopolizē debates pat EDSO konferencē.

Piedalījās arī Latvijas Cilvēktiesību komiteja (A. Kuzmins, N. Jolkina, A. Solopenko). Kuzmins pauda to, ka Latvijai jāpieļauj vēl plašāka minoritāšu valodu izplatība, kā tas ir līdz šim. Pastāvīgajiem iedzīvotājiem jāļaujot piedalīties pašvaldību vēlēšanās, jāpieļaujot arī dubultā pilsonība Latvijai ar EDSO dalībvalstīm, tātad – arī ar Krieviju u.c. bij. PSRS teritorijā esošajām valstīm. Latvijas Antifašistu komiteju pārstāvēja J. Korens, kurš kopā ar V. Engelsu uzstājās pasākumā par agresīvo nacionālismu un ksenofobiju modernajā Eiropā, prezentējot rezultātus par atsevišķām Eiropas valstīm 2012. gadā. SC Saeimas frakcijas konsultante E. Krivcova konferencē šoreiz bija reģistrējusies kā pilsoņu konsultāciju biroja Conscentia pārstāve. Arī A. Gapoņenko, kas pārstāv Nepilsoņu kongresu, bija starp reģistrētajiem dalībniekiem. Baltijas valstis kritizēt bija reģistrējies arī Krievijas antidiskriminācijas centrs Memoriāls un Krievu pasaule. Konferencē tika izplatītas Krievijas tautiešu cilvēktiesību organizāciju antoloģija Tiesības un patiesība ar vāka foto Krievi nepadodas! (132 lpp., izd. Baltijas pasaule), kurā kritizēti Baltijas, Moldovas u.c. valstu iekšpolitikas jautājumi. Lai arī SC un PCTVL politiķus konferences pirmajās dienās nesastapu, daudzo maigās varas NVO no Krievijas un Latvijas runātāju pārmetumi Latvijai bija identiski vairāku SC politiķu retorikai publiskajā telpā.

Iepretim aptuveni desmit negatīvi pret Latviju noskaņotajām NVO I. Kozakēvičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācijas priekšsēdētāja R. Haradžanjana teiktais konferences pirmajās dienās bija vienīgais pozitīvais viedoklis no Latvijas NVO. Pasākuma otrajā nedēļā piedalījās arī Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks M. Cepurītis. Gribu uzsvērt, ka ļoti būtiski, lai šo uz gada lielāko EDSO pasākumu ar NVO ierastos vēl citas NVO no Latvijas u.c. valstīm, kas varētu paust objektīvu skatījumu par situāciju Latvijā.

Lai atspēkotu negatīvo, piedalījos Pasaule bez nacisma rīkotajā pasākumā, kurā Engelss un Korens prezentēja minēto pētījumu. Diskusijās runāju par abu totalitāro režīmu, ieskaitot antisemītisma un holokausta noziegumu nosodījumu, vienotas Eiropas vēstures izpratnes veidošanu, par sasniegto Eiropas Parlamentā (EP) šajā sakarā, lai pretotos maigajai varai, kad tiek apšaubīta LR tiesiskā turpinātība, Satversmes vērtības.

Sesijā par ultranacionālismu un ksenofobiju vērsu uzmanību uz to, ka pēdējos gados aizvien apjomīgāks kļūst ekstrēmais nacionālisms Krievijā, jo īpaši – pret cilvēkiem no Kaukāza reģiona un Āzijas. Šie ekstrēmā nacionālisma un šovinisma pārstāvji veido kontaktus ar Latvijā dzīvojošajiem nelojāliem iedzīvotājiem, piemēram, referenduma rosinātājiem par otro valsts valodu, kā arī par Latgales atdalīšanu. Raksturoju to, ka referenduma rosinātāju iecere par krievu valodu kā par otro valodu Latvijā izgāzās pilnībā, un referenduma rezultāts bija apliecinājums cilvēku ticībai valsts suverenitātei, stabilitātei un drošībai. Krievijas situācijas sakarā ieteicu nekavējoši uzsākt dialogu, piedāvājot jau esošos EDSO instrumentus.

Abas manas runas emocionāli aprakstījis SC deputāts Rīgas Domē, arī Pasaule bez nacisma valdes loceklis, NVO Atdodiet mums mūsu vārdus! (pret galotņu rakstību latviešu valodā LR pasēs) un Eirāzijas televīzijas un radio akadēmijas Latvijas biroja vadītājs R. Pankratovs intervijā laikrakstam Vesti. Viņš, būdams Rīgas Domes deputāts, Varšavā cilvēktiesību pasākumā pārstāvēja nevalstisko organizāciju. Pankratovs intervijā minējis daudz faktu sagrozījumu saistībā ar manu teikto. Arī Gapoņenko sociālajā tīklā paudis savu neapmierinātību par to, ka publikācijās aicinu citugad EDSO cilvēktiesību pasākumā piedalīties tādām NVO, kas paustu objektīvu viedokli par nacionālo minoritāšu stāvokli Latvijā. Vienīgo minoritāšu pārstāvi no Nacionālo kultūras biedrību asociācijas – Rafi Haradžanjanu – kurš Varšavā pauda pozitīvu viedokli par minoritāšu situāciju valstī, šie cilvēktiesību aktīvisti dēvē par minoritāšu asimilācijas piekritēju. Tātad – lojāls mazākumtautības pārstāvis, kurš ciena valsts pamatvērtības, varot būt vienīgi asimilācijas piekritējs.

SC frakcijas konsultante u.c. pēc Varšavas pasākuma ir norādījuši, ka minoritātes Varšavā esot meklējušas taisnību. Tomēr es novēroju, ka Varšavā bija daudz uzbrukumu un pat naidpilna, nemainīgi nievājoša attieksme pret Latvijas valsts pamatiem, Satversmes pamatvērtībām: valsts valodai, valstsnācijai, iekšpolitikas jautājumiem pilsonības sakarā, vēsturiskajiem notikumiem, pat latviešu valodas pareizrakstībai utt.

Ar Latvijai naidīgo maigo varu jācīnās gan EDSO, gan citās sfērās. Nedrīkstētu pieļaut, ka starptautiskās organizācijas kļūst par Krievijas politikas instrumentu. Tur savs vārds ir sakāms gan Ārlietu ministrijai, gan Saeimas un EP deputātiem, gan NVO un pētniecības centriem. Šogad maijā Rīgā jau notika šai tematikai veltītā konference EDSO Drošības kopiena no Vankūveras līdz Vladivostokai: realitāte vai ilūzija? (skat. arī: http://laikraksts.com/raksti/3556).

Nākamā gada sākumā būs līdzīga satura konference arī ar nolūku pārrunāt šī Varšavas pasākuma pieredzi.

Vineta Poriņa
Saeimas deputāte (NA)
EDSO Parlamentu asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com