Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jura Ceriņa darbu izstāde

„Coolabah Revisited“

Laikraksts Latvietis Nr. 276, 2013. g. 19. sept.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Juris Ceriņš stāsta par savu izstādi. FOTO Gunārs Nāgels.

Juris Ceriņš stāsta par savu izstādi. FOTO Gunārs Nāgels.

Juris Ceriņš. „Bilabonga Kūlabā tuvumā“ („Billabong near Coolabah“. Guašs uz papīra. (Pārdotā glezna, pie kuras notika intervija). FOTO Gunārs Nāgels.

Otrdien, 17. septembrī Chapman&Bailey Gallery Melburnā bija pulcējušies gleznotāja Jura Ceriņa draugi, paziņas un krietns mākslas cienītāju pulks. Tika atklāta Jura Ceriņa mākslas darbu izstāde Kūlabā atkal apciemota (Coolabah Revisited). Oficiālo atklāšanu uzņēmās mākslinieks pats, īsumā pastāstot par saviem darbiem, par bērnības atmiņām, kuras ļoti iespaidojušas viņa daiļradi un konkrēti arī šai izstādei izvēlētos darbus un to tapšanu.

Gandrīz katru gadu (iepriekšējā mākslinieka gleznu izstāde šajā galerijā bija 2011. gadā) Juris Ceriņš atved uz Melburnu savus jaunākos darbus. Šoreiz tās gandrīz visas bija šajā gadā tapušās ainavas. Tās gleznotas ar guaša krāsām uz papīra.

Uz pavisam īsu sarunu aicināju mākslinieku un apstājāmies pie gleznas, kurai blakus bija sarkanā aplīša uzlīme – tātad darbs jau pārdots.

Ilze Nāgela: Apsveicu ar izstādi, ko melburnieši jau ilgi ir gaidījuši! Apsveicu ar pirmo tajā jau pārdoto darbu!

Juris Ceriņš: Paldies! Pārdoti gan ir jau divi darbi, un trešais – jau aizrunāts.

IN: Juri, lūdzu īsi pastāsti par šo izstādi laikraksta Latvietis lasītājiem!

JC: Kad mēs ieradāmies Austrālijā, tad bēgļiem – maniem vecākiem bija jānostrādā divi obligātie darba gadi tur, kur Austrālijas valdība viņus nosūtīja. Mēs bijām aizsūtīti uz Kūlabā lauksaimniecību (Coolabah Station) netālu no Bērkas (Bourke), Jaundienvidvelsas (NSW) ziemeļrietumos. Man kā puikam tur pavadītais laiks bija priecīgs. Un tagad pēdējos gadus es regulāri braucu tur atpakaļ un gleznoju to dabu. Kaut arī esmu latvietis, es īsts latvietis neesmu, bet es neesmu arī īsts austrālietis. Omulīgāk es jūtos latviešu sabiedrībā, bet kad es braucu uz Eiropu un kad es vairākus gadus pavadīju, dzīvojot Eiropā – Anglijā, man jāsaka, ka Eiropas daba man ir sveša, kaut arī Eiropu es labi pazīstu. Austrālijas daba man ir daudz omulīgāka un mīļāka. Uz mani ļoti lielu iespaidu atstāja laukos pavadītā bērnība – Austrālijas daba, meži, kalni – ainava. To redzēju, pie tās es pieradu kā mazs puika, es tur izaugu.

IN: Interesanti skatīt Tavus darbus, jo kaut arī gleznota ainava, to var skatīt arī kā tīri dekoratīvu darbu: ekspresīvā kompozīcija, krāsu ritmi un salikumi. Vai gleznojot visu pamatīgi izpēti un izplāno, vai ņem uz ļauj otai vaļu, ļaujies tā brīža sajūtām?

JC: Es patiesībā esmu abstrakcionists, bet gleznojot ainavas, tie darbi nemanāmi kļuvuši mazliet reālistiskāki.

IN: Vai Tu ej ārā no mājas un glezno plenērā?

JC: Visas šīs vienpadsmit gleznas šajā izstādē ir gleznotas brīvā dabā, ārā, tie nav studijā gleznoti darbi.

IN: Kā Tev radās ideja, gleznot ainavas uz šiem paplašināti horizontālajiem formātiem?

JC: Vienkārši Austrālijas daba tāda ir – plaša.

IN: Cik ilgs laiks paiet, piemēram, kādu no šajā izstādē redzamo darbu gleznojot?

JC: Kā kuru gleznu. Dažas es vienā dienā varu pabeigt, bet citas prasa darbu nedēļām. Man darba ritms ir tāds: strādāju vienu dienu, tad nolieku darbu malā, bet pēc kāda laika atkal turpinu.

Mana lielākā problēma ir, ka es par ilgi vienu darbu gleznoju, man grūti īstā brīdi apstāties. Kādreiz vēlos gleznu uzlabot, papildināt, bet netrūkst daudz, ka gandrīz samaitāju – par ilgi laboju.

IN: Paldies par sarunu!

Pajautāju arī dažiem skatītājiem, kā viņiem patīk izstāde, mākslinieka jaunās gleznas.

IM.: Man dikti patīk. Man patīk tās krāsas un gleznās ir ritms no vienas uz otru; interesanti, ka viens darbs ir gleznots uz divām atsevišķām lapām. Šīs ir īstas Austrālijas ainavas.

AA: Man ļoti patīk Jura darbi. Var skaidri redzēt, ka viņam ir liela mīlestība uz Austrālijas dabu un tas nāk caur viņa darbiem, viņa krāsu izjūtu; man ļoti patīk.

Kas nepaspēja būt klāt izstādes atklāšanā, var vēl paspēt apskatīt un arī iegādāties Jura Ceriņa gleznas. Izstāde skatāma līdz 5. oktobrim Chapman&Bailey Gallery Melburnā, 350 Johnston St., Abbotsford.

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com